Sözcü Plus Giriş

Atatürk silüeti Karadağ sırtlarında

Ardahan'ın Damal ilçesinde, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün silüeti, Karadağ sırtlarında görülmeye başladı. Atatürk'ün silüetini izlemeye gidenler çok etkilendiklerini ifade etti.

Güncellenme: 10:35, 21/06/2021

Her yıl 15 Haziran-15 Temmuz’da 17.55-18.10 saatlerinde bölgedeki coğrafyanın doğal yapısında ortaya çıkan Atatürk’e benzer silüet, Ardahan’da Ata Mahallesi’nden izlenebiliyor. Havanın dün güneşli olmasıyla Atatürk’e benzeyen silüet, Karadağ sırtlarında belirdi. Silüeti görmek isteyenler bölgeye akın etti.

Ardahan Devlet Hastanesi’nde görevli bir grup uzman doktor ve sağlık çalışanı da Atatürk’ün silüetini izlemek için Ata Mahallesi’ne geldi. Hatıra fotoğrafı çektiren doktorlar, çok mutlu olduklarını söyledi. Aileler de Atatürk silüetini görmeye çocuklarıyla geldiklerini dile getirdi.

SİLÜET NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Atatürk silüeti, ilk olarak 1954’te Yukarı Gündeş köyünde çobanlık yapan Adıgüzel Kırmızıgül tarafından fark edildi. Silüetin 1975 yılında gazeteci Erdoğan Kumru tarafından çekilen fotoğrafları Genelkurmay Başkanlığı’na gönderildi. 1995’ten beri her yıl temmuz ayında ‘Atatürk’ün İzinde ve Gölgesinde Damal Şenlikleri’ düzenlenmeye başlandı.
(DHA) 

İlginizi ÇekebilirMeclis toplantısında Atatürk'e hakaret eden imam kınandı: AKP ve MHP grubu salonu terk ettiMeclis toplantısında Atatürk'e hakaret eden imam kınandı: AKP ve MHP grubu salonu terk ettiİlginizi ÇekebilirAtatürk'ün namaz kıldığı tarihi cami harabeye döndüAtatürk'ün namaz kıldığı tarihi cami harabeye döndüİlginizi ÇekebilirAfrin'e Atatürk MüzesiAfrin'e Atatürk Müzesi
Yayınlanma Tarihi:10:17,