Atatürk silüeti Karadağ sırtlarında

Ardahan'ın Damal ilçesinde, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün silüeti, Karadağ sırtlarında görülmeye başladı. Atatürk'ün silüetini izlemeye gidenler çok etkilendiklerini ifade etti.

Her yıl 15 Haziran-15 Temmuz’da 17.55-18.10 saatlerinde bölgedeki coğrafyanın doğal yapısında ortaya çıkan Atatürk’e benzer silüet, Ardahan’da Ata Mahallesi’nden izlenebiliyor. Havanın dün güneşli olmasıyla Atatürk’e benzeyen silüet, Karadağ sırtlarında belirdi. Silüeti görmek isteyenler bölgeye akın etti.

Ardahan Devlet Hastanesi’nde görevli bir grup uzman doktor ve sağlık çalışanı da Atatürk’ün silüetini izlemek için Ata Mahallesi’ne geldi. Hatıra fotoğrafı çektiren doktorlar, çok mutlu olduklarını söyledi. Aileler de Atatürk silüetini görmeye çocuklarıyla geldiklerini dile getirdi.

SİLÜET NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Atatürk silüeti, ilk olarak 1954’te Yukarı Gündeş köyünde çobanlık yapan Adıgüzel Kırmızıgül tarafından fark edildi. Silüetin 1975 yılında gazeteci Erdoğan Kumru tarafından çekilen fotoğrafları Genelkurmay Başkanlığı’na gönderildi. 1995’ten beri her yıl temmuz ayında ‘Atatürk’ün İzinde ve Gölgesinde Damal Şenlikleri’ düzenlenmeye başlandı.
(DHA) 

Meclis toplantısında Atatürk'e hakaret eden imam kınandı: AKP ve MHP grubu salonu terk etti İlginizi Çekebilir Meclis toplantısında Atatürk'e hakaret eden imam kınandı: AKP ve MHP grubu salonu terk etti Atatürk'ün namaz kıldığı tarihi cami harabeye döndü İlginizi Çekebilir Atatürk'ün namaz kıldığı tarihi cami harabeye döndü Afrin'e Atatürk Müzesi İlginizi Çekebilir Afrin'e Atatürk Müzesi
Loading...