Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
En büyük hayali Fazıl Say’la tanışmak
En büyük hayali Fazıl Say’la tanışmak
Dünya’da yalnızca 600 kişide olan kulağa sahip (absolut) 7 yaşındaki Bager Çalışcı’nın en büyük hayali Fazıl Say’la tanışmak.
İsmail AKIN
Yaşam 11 Haziran 2019 - 14:49

Muş'ta doğuştan görme engelli “absolut” (kusursuz) kulağa sahip 7 yaşındaki Çalışcı, kendisi gibi görme engelli müzik öğretmeni Caner Keser, arkadaşları ve Çalışcı’nın ailesi ile merkeze 55 kilometre mesafedeki Ağartı köyü kırsalına getirdiği piyano ilk konserini köy çocuklarına verdi. Küçük Çalışçı, burada Beethoven'nun, Ayışığı Sonatı ve kendi bestelerini seslendirdi.

İLK KONSERİ VERDİ

Baba Mehmet Çalışcı, Bager'in öğretmeniyle 1 yıl boyunca çalıştığını, şuanda ise kendisi çalıştığını belirtti. Çalışcı şunları söyledi, “Hayalleri var. İleride iyi bir piyanist olmak istiyor. Fazıl Say'la tanışmak istiyor. Diğer hayali ise konser vermekti. Öğretmenleri bu hayalini duydu ve küçük bir organizasyon yaptılar. Bunun ardından oğlum. ”Kusursuz kulak” denen bir yeteneği var. Doğadaki bütün sesleri, notaya dökebiliyor. Bir araba kornası, bir kuş sesi, yürüme sesi, insan konuşması olsun bütün bunları notaya dökebiliyor. Şu an 7 yaşında. 11-12 yaşlarına geldiğinde profesyonel bir müzisyen olacağını düşünüyoruz”

MÜZİK OTORİTELERİNİN BAGER'İN ELİNDEN TUTMALI

Müzik öğretmeni Keser ise şu açıklamayı yaptı, “Bager'le yaklaşık 1 yıl önce tanıştık. Bende doğuştan görme engelli olduğum için ne hissedeceğini ve ne istediğini biliyorum. Bager'in böyle bir müzik yeteneği olabileceğini hiç düşünmemiştim. Onun sahip olduğu kulak şu şekilde, dünyada 600 ila 700 kişi bulunabilecek bir müzik kulağı var. Kusursuz kulak dediğimiz (absolut) bir yeteneğe sahip. Piyanonun başında otururken, benim bastığım notalara Bager daha bilmeden seslendirebiliyor. Ben önce bunun tesadüfen olduğunu düşünmüştüm. Sonra aynı anda 6 tane tuşa basınca Bager, bunları tek tek bana söyleye bildiğini fark ettim. Çok şaşırmıştım. Bende bunu teyit edebilmek için mezun olduğum üniversitedeki piyano öğretmenime videolarını gönderdim. Dediler ki, çocuğumuz “absolut” kulak. Şu anda biz Muş'ta yaşıyoruz. Bizim beklentimiz, Bager'in yarı dönem konservatuar eğitimine başlaması ve Türkiye'deki müzik otoritelerinin Bager'in elinden tutması.

Son güncelleme: 23:08 - 11.06.2019