Japon şef uyardı: Zehirli balon balığını sertifikası olmayan yapamaz

Son zamanlarda Türkiye denizlerinde de görülen zehirli balon balığı, sinir sistemine etki edebiliyor ve nefessiz bırakabiliyor. Japon şef Yasuo Uekusa, tehlikeli olan bu balığın sadece özel sertifika alan şefler tarafından hazırlanıp pişirilebildiği konusunda uyardı.

Pek çok farklı cinsi olan ve istilacı türler arasında yer alan zehirli balon balığının Türkiye sularındaki artışı devam ediyor. Tüketilmesi oldukça tehlikeli olan balon balığını yapmak içinse özel bir eğitim almak gerekiyor.

SİNİR SİSTEMİNE ETKİ EDİYOR VE NEFESSİZ BIRAKIYOR

FOTO: DHA

Sertifika olmadan bu balığı yapmanın yasak olduğunu söyleyen Japon şef Yasuo Uekusa, şu bilgileri verdi:

“Japonya’nın Shimoneseki şehrinde ve genelde kuzeyinde çıkıyor. Japonlar bu balığı çok sever ama fiyatı çok yüksektir. Çünkü bu balığı kesmek için lisans gerekiyor. Lisansı olmayan yaparsa ceza veriliyor ve aşçının lisansını iptal ediyorlar.

Dikkat! Mezgit diye zehirli balon balığı satılıyor... İlginizi Çekebilir Dikkat! Mezgit diye zehirli balon balığı satılıyor...

*Bu balığın ciğer ve yumurtalıklarında zehir bulunuyor. Buralara dokunmadan kesmek gerekiyor. İnce işçilik gerekiyor. Ciğeri az bir şey kesersen o zehir her tarafa yayılıyor. Ölüme kadar götürüyor. 8 saat içerisinde zehir bütün vücuda yayılıyor. Sinir sistemine etki ediyor ve nefessiz bırakıyor.”

FOTO: DHA

MEZGİT BALIĞI İLE KARIŞTIRILIYOR

Mezgit balığı ile karıştırıldığını ve bu yüzden dikkatli olunması gerektiğini belirten şef Uekusa, “Japonya’da yapan çok usta var ama Türkiye’de bunu yapan yok, diye biliyorum. Japonya’da temizlemesi zor olduğu için işçilik de alıyorlar. Mezgit balığı ile balon balığı şekil olarak benziyor ancak balon balığı zehirli. Çok dikkat etmek gerekiyor” diye konuştu.

“ZEHİRLİ VE SALDIRGAN DA OLABİLİYOR”

Türkiye denizlerinde de görülen bu tehlikeli balığa dokunmak bile zehirlenmeye yetiyor. Balıkçı Erdal Can, bir balıkçı arkadaşının bu balığa dokunması sonucunda zehirlendiğini dile getirdi. Can,  “Dün bir balıkçı arkadaşımızın eline battı. Eli, diğer elinin 1,5 katına çıkacak kadar şişti. Tek tük tuttuğumuz balıkların arasından çıkıyor. Fark ettiğimiz an hemen denize atıyoruz. Zehirli ve saldırgan da olabiliyor” dedi. (DHA)

Loading...