Otizmli çocuklara bir şans verin!

Oyuncu Neslihan Atagül Doğulu’nun yaptığı çağrı ve 4129 Grey ajansının destekleri ile başlatılan ve Türkiye’deki otizmli çocuk ve genç sayısına dikkat çekmek amaçlanan bu kampanya için TOHUM yazıp 5290’a göndererek 10 TL’lik bağış yapabilir, otizmli çocukların yeni yıla eğitim ile başlamasına katkıda bulunabilirsiniz.

Otizmli çocuklara bir şans verin!

Her yeni yılda milyonlarca bilet satılıyor, milyonlarca kişi heyecanla 31 Aralık gecesi açıklanacak şanslı sayıları bekliyor. Herkes o şanslı sayıların kendisinde olmasını umut ediyor, şans ise çok az kişiye gülüyor! Sizce büyük ikramiye hangi sayılara çıkar? Bizim aklımızda bir sayı var 0-3-5-2-0-0-0 ama bunlar şanslı sayılar değil, şans vermenizi istediğimiz sayılar. Bu sayılar Türkiye'deki otizmli çocuk ve genç sayısı. Bu sene şansınızı otizmli çocuklarla paylaşarak, onlara eğitim şansını verin.

DOĞAN HER 68 ÇOCUKTAN BİRİ OTİZM RİSKİ TAŞIYOR

Otizmin görülme sıklığı günümüzde çok büyük bir hızla artıyor. 1985 yılında her 2.500 çocuktan birine otizm tanısı konulurken, bugün doğan her 68 çocuktan biri otizm riski ile dünyaya gelmektedir. Dünyada her 20 dakikada 1 çocuğa otizm tanısı konulmaktadır. Ülkemizde 0-18 yaş grubu arasında yaklaşık 352.000 otizmli çocuk ve gencimizden, okullaşabilen ve eğitime erişebilenlerin sayısı sadece 30.050'dir. Eğitim her çocuğun anayasal hakkıdır ama otizmli çocuklar için eğitim haktan da öte tek çaredir. Otizmin günümüzde bilinen tek tedavisi ise, erken tanı ile yoğun, sürekli özel eğitim. Erken tanı ve doğru bir eğitim yöntemi ile yoğun olarak eğitim alan çocukların yaklaşık %50'sinde otizmin belirtileri kontrol altına alınabiliyor, büyük ilerleme kaydedilebiliyor ve hatta bazı otizmli çocukların ergenlik yaşına geldiklerinde diğer arkadaşlarından farkı kalmayabiliyor. Burada en önemli nokta olabildiğince erken dönemde (18 ay civarı) tanı koyulması ve haftada en az 30 saati bulan yoğun bir eğitim alınması. Özellikle 3 ile 5 yaş arasında bu yoğun eğitimin alınması çok kıymetli. Tohum Otizm Vakfı Genel Müdürü Betül Selcen Özer, vakfın kuruluş amacının da erken tanı ve eğitimle otizmli çocukları topluma, eğitim hayatına, sosyal hayata kazandırmak ve ekonomiye yük olmaktan çıkıp toplumsal yaşama katkıda bulunacak bağımsız bireyler haline getirebilmek olduğunu söylüyor.

OTİZMLİ ÇOCUKLARA BAĞIŞ YAPMAK İÇİN…

Siz de, otizmli çocuklarımızın eğitimine destek olmak için Akbank, Garanti ve Yapı Kredi Bankaları 5055 numaralı hesaba dilediğiniz miktarda bağış yapabilirsiniz. Yine tüm operatörlerinden, TOHUM yazıp 5290'a SMS göndererek 10 TL bağışta bulunabilirsiniz. Her türlü desteğiniz için bize www.tohumotizm.org.tr adresinden ve 0212 244 75 00 no'lu telefonumuzdan ulaşabilirsiniz. Tohum Otizm Vakfı'na yapacağınız her türlü katkı çocuklarımızın umut ettiğimiz gelecekleri için çok önemli bir adım olacaktır.