Süper Ay nedir? 2018’in ilk gecesi Süper Ay’ı gözleme şansı bulacağız!

Yaklaşık 2,5 yılda bir görülen Süper Ay, 1 Ocak 2018'de çok net şekilde izlenebilecek. 2018 yılının ilk gecesinde rahatça gözlemlenebilecek olan Süper Ay nedir? Bu görsel güzellik 31 Aralık'tan 2 Ocak gecesine kadar izlenebilecek.

Süper Ay nedir? 2018’in ilk gecesi Süper Ay’ı gözleme şansı bulacağız!

Yeni yılın ilk gecesinde Ay ile Dünya arasındaki mesafe 356 bin 565 kilometreye düşecek ve astrolojinin ‘Süper Ay’ olarak adlandırdığı doğa olayı bütün ihtişamıyla gerçekleşecek. Peki Süper Ay nedir? İşte yanıtı…

AYIN BÜYÜKLÜĞÜ HER NOKTADA DEĞİŞKENLİK GÖSTERECEK

31 Aralık – 2 Ocak gecesi arasında gözlenecek olan Süper Ay, normalden yüzde 7 ila yüzde 14 arasında daha büyük ve daha parlak görünecek. Bununla birlikte dünyanın elips yapısı itibarıyla Ay gece boyunca farklı noktalarda farklı boyutlarda gözlemlenebilecek.

süper ay SÖZCÜ ile ilgili görsel sonucu

SÜPER AY NEDİR?

Dünya'nın uydusu olan Ay, Dünya'nın ekseni etrafında dönüyor. Ancak yörüngesi tam daire olmadığı için dönem dönem Ay, Dünya'ya yakınlaşıyor ve uzaklaşıyor. Ay ile Dünya arasındaki uzaklığın ortalama olarak 383 bin kilometre olarak biliniyor. Ancak 31 Aralık'ta yani Pazar günü bu Ay ile Dünya arasındaki uzaklık daralacak ve Ay, her zamankinden daha büyük görünecek. 1 Ocak’ta ise Süper Ay en net şekilde izlenebilecek.

Süper Ay, 2 ay içinde 3 kez gözlemlenecek. Bunlardan ilki 4 Aralık 2017’de gerçekleşmişti. Diğer ikisi ise 1 Ocak 2017 ve 31 Ocak 2018’de görülecek.

KAÇ YILDA BİR OLUR?

2 buçuk yılda bir görülen Süper Ay, havanın açık olduğu her noktadan görülebilecek.

SÜPER AY TÜRKİYE’DEN İZLENEBİLECEK Mİ?

Ancak Rusya ve Kanada kadar olmasa da gökyüzündeki bu şölen Türkiye'den de izlenebilecek. Ay'ın İstanbul'da 31 Aralık saat 18.03'te kendini göstermesi bekleniyor.

süper ay SÖZCÜ ile ilgili görsel sonucu

SÜPER AYI NEREDEN İZLEYEBİLİRİM?

Süper Ay’ı izlemek isteyenler şehir dışındaki ormanlık arazileri tercih etmeli. Ayrıca hava durumu da Süper Ay’ın gözlemlenme durumuna etki eder. Gökyüzü az bulutlu ya da bulutsuz olduğu takdirde Süper Ay net gözlemlenebilir. Hava kirliliğinin az olduğu yerlerde ise daha iyi gözlem şansı elde edilebilir.

Ay tutulmasından muhteşem görüntüler! İlginizi Çekebilir Ay tutulmasından muhteşem görüntüler!