Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Uçuş hastalıkları nasıl tedavi edilir?
Uçuş hastalıkları nasıl tedavi edilir?
Küçüklüğümüzde çoğumuzun hayalidir hostes ya da pilot olup gökyüzünde uçmak. Zira hep gezdiklerini, sürekli değişik yerler gördüklerini düşünür onlara gıptayla bakarız. Oysa ne büyük zorluklara göğüs gererek çalıştıklarını bilemeyiz…
Yaşam 14 Nisan 2018 - 03:13

Beyin ve Sinir Cerrahisi Op. Dr. Aybars AKKOR

Bel fıtığı yaygın

Pilotlarda ve uçuş mühendislerinde en sık rastlanan sorun bel sorunudur. Çoğunda bel omurlarında eklem sorunları veya bel fıtığı vardır. Ancak bu sorun gelişen teknolojiyle tedavi edilebiliyor. Amerika'da pilotlar sık sık kayroprakti uzmanları tarafından kontrolden geçiriliyor, bellerinde bir sorun varsa hemen tedavi ediliyor. Bizde ise çok eskiden çıkmış bir yasaya göre, bel ameliyatı olanlara getirilen dört aylık uçuş yasağı nedeniyle belleri ağrıdığında pilotlar doktora gitmekten çekiniyorlar. Halbuki gelişen teknoloji sayesinde bel veya boyun ameliyatından dört beş gün sonra pilotlar işlerine dönebiliyorlar.

Bel sorunu olan hastaların yüzde doksanında ağrı tedavisi ve kayropraktiyle ameliyata gerek kalmadan tedavi sağlanıyor. Bu nedenle belinde ufak bir sıkıntı bile hisseden uçuş elemanlarının konusunda uzman bir hekime görünmeleri şart.

neler-yapilabilir

Eğer boyun fıtığı varsa…

Hosteslerin en büyük sağlık sorunu ense ve sırt ağrıları. Sırt ağrılarının nedeni, sırt kaslarının stres nedeniyle gerilmesi… Fakat sırt kaslarının gevşetilmesi gerekir. Bu gevşetme kayropraktiyle yapılır. Eğer ileri derecede boyun fıtığı varsa, yarım saatlik basit bir ameliyatla beş gün içinde normal yaşama dönülebilir.

boyun-fitigi