Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Van Gölü kıyısına vuran martı ölüleri toplandı
Van Büyükşehir Belediyesi ekipleri, Van Gölü kıyısındaki Çarpanak ve Adır adalarında yaşanan martı ölümleri sonrası harekete geçti. Ekipler, kıyıya vuran martı ölülerini topladı.
Yaşam 15 Ağustos 2018 - 14:28

Van Gölü’ndeki Adır ve Çarpanak adalarında bulunan doğal yaşam alanlarında binlerce martı öldü. İnci kefallerinin üremek için tatlı sulara göç etmesi nedeniyle martıların öldüğü belirtildi. Kıyıya vuran martı ölüleri, hastalık riski nedeniyle köylüleri tedirgin etti. Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi tarafından martı ölülerinin toplanması amacıyla çalışma başlatıldı. Temizlik İşleri Şube Müdürlüğü ekipleri, sahildeki martı ölülerini tek tek toplayarak çöp poşetlerine koydu.

resimid_5758719

GÖRÜNTÜ KİRLİLİĞİ VE KOKU OLUŞMAMASI İÇİN…

Çalışmaları yerinde takip eden Van Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Selçuk Doğru, martı ölümlerinden dolayı adalarda koku ve görüntü kirliliğinin oluşmaması için yoğun çaba sarf ettiklerini söyledi. Doğru, “Sayın Valimiz ve Genel Sekreterimizin talimatları doğrultusunda mobil ekipler oluşturduk.

resimid_5758718

Bu ekiplerimiz hem martı ölüleri, hem de sahildeki tüm katı atık ve çöpleri toplamaktadır. Özellikle Adır Adası çevresinde martı ölümleri yoğun olarak yaşanmaktadır. Ekiplerimiz, buna müdahale etmektedir. Ayrıca şehir içindeki dereler ve vatandaşlarımızın yoğun olarak kullandıkları Amik, Mollakasım, Akdamar, Adır ve Ayanıs gibi adalarda da düzenli olarak temizlik yapılmaktadır” dedi.

resimid_5758716

“NORMAL ÖLÜMLER YAŞANMAKTADIR”

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Yaban Hayvanları Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Prof. Dr. Lokman Aslan, martı ölülerini toplayan Büyükşehir Belediyesi ekiplerine teşekkür etti. Prof. Dr. Aslan, “Martı ölümleri en çok Adır ve Çarpanak adalarında oluyor. Bu üreme sezonunda martıların sayıları ve yoğunlukları artmakta ve buna bağlı normal ölümler yaşanmaktadır.

resimid_5758721
Van Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı da ölen martıların herhangi bir görüntü kirliliğine sebebiyet vermemeleri için temizlik çalışması yürütmektedir” diye konuştu. DHA

resimid_5758715Yüzlerce ölü martı görevliler tarafından toplanırken, kıyıda toplaşmış bir o kadar martı da kendilerinden geçmiş ve bitkin halleriyle ölümü bekliyor…

Son güncelleme: 15:00 - 15.08.2018