Reklamsız Sözcü

Uzayda kalmanın insana etkileri

Uzayda 6 ay kalacak olan İngiltere'nin ilk astronotu, çeşitli deneyler ve projeler yürütecek

android-time 10:12 17 Aralık 2015
Uzayda kalmanın insana etkileri
Uzayda 6 ay kalacak olan İngiltere'nin ilk astronotu, çeşitli deneyler ve projeler yürütecek

İngiltere’nin ilk resmi astronotu Binbaşı Tim Peake Uluslararası Uzay İstasyonu’na ulaştı. 6 ay uzayda kalacak olan eski askeri pilot, gençleri bilimsel çalışmalara teşvik etmek amacıyla çeşitli deneyler ve projeler yürütecek.

Foto: Shutterstock

6 AY UZAYDA KALMANIN ETKİLERİ

İngiltere Uzay Dairesi’nden Libby Jackson, “6 ay hızla geçer ama fiziksel olarak Tim’de değişiklikler olacak. Kemikleri ve kasları zayıflayacak. Bunlarla başedebilmek için her gün iki saat egzersiz yapması gerekiyor. Yeryüzüne geri göndüğündeyse, bedeninin 6 ay süreyle yer çekimsiz ortamda bulunmanın tüm etkilerinden kurtulması aşağı yukarı bir yıl sürecek.” dedi.

Foto: Shutterstock

DÜNYAYI UZAYDAN GÖRMEK

Jackson, uzaydan dönen bütün astronotların aynı şeyi söylediklerini belirtiyor. “İnsanı gerçekten değiştiren şey, dünyayı oradan görmek oluyor. Gördüğümüz tüm fotoğraflar, izlediğimiz videolar bir yana, o görüntüyü insan kendi gözleriyle görmeden gerçek anlamda takdir edemiyor. Ve bu da uzay istasyonu ekibinde derin etkiler yaratıyor. Tim’de nasıl bir etki yarattığını da döndüğünde göreceğiz.” diyor Libby Jackson.

Foto: Shutterstock

KUŞBAKIŞI ETKİSİ

Yeryüzünü uzaydan görmenin insanda yarattığı etkiye, “kuşbakışı etkisi” deniyor.
Eski astronot Michael Lopez-Alegria, uzayda iken görülenleri anlamanın büyük bir yoğunluk taşıdığını söylüyor. Lopez-Alegria, “Tüm insanlık tarihinin yaşandığı yeri, orada, aşağıda görmek büyük etki yaratıyor. Bir gerçek olduğunu görmek… Gezegenin boyutlarının yanı sıra, insan varlığının etkilerini de görüyorsunuz. Hava kirliliğini, çevre kirliliğini, ormanların yitirilmesini, sulak alanların çok daha küçülmüş olduğunu… Gezegenin ne kadar hassas olduğunu, ekolojik sistemin kırılgan dengelerini daha iyi farkediyorsunuz. Ekosistemin ve sürdürülebilirliğin ne denli önemli olduğunu daha iyi anlıyorsunuz.” diyor.

BBC

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more