Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Sunay Akın’dan İzmir Marşı açıklaması
Sunay Akın’dan İzmir Marşı açıklaması
Alaşehir'in kurtuluş günü için açılan özel bir sergiye katılan Sunay Akın, el emeğiyle üretilen bir bayrağı gördükten sonra, "İzmir'in dağlarında açan çiçekler, işte bu al yıldızlı bayraklardı" dedi...
Kültür Sanat 8 Eylül 2017 - 13:50

Sunay Akın, Manisa’nın Alaşehir İlçesi’nin kurtuluş günü olan 5 Eylül’de, “İşgalden Kurtuluşa Alaşehir; Karanlıktan Aydınlığa Bir Üzümkent Öyküsü” başlıklı serginin açılışına katıldı.

Kuvayı Milliye atlılarının İzmir’e doğru koştuğu bu tarihi günlerin 95’inci yıldönümünde Ege topraklarında olmanın çok güzel bir duygu olduğunu dile getiren Sunay Akın, “Gönül ister ki 30 Ağustos Zafer Bayram’ından 9 Eylül İzmir’in kurtuluşuna kadar geçen o süreçte insanlarımız Ege’ye gelsin. Buranın hem insanlarıyla hem tarihiyle buluşsun hem de o bağımsızlık ruhunu yaşasın” dedi. Türk kadınları tarafından dikilmiş el emeği bir Türk bayrağının kendisini çok duygulandırdığını belirten Akın, “İzmir Marşı’nda yer alan, ‘İzmir’in Dağlarında Çiçekler Açar’ cümlesindeki o çiçekler aslında kadınlarımızın yaptığı bayraklardır. O işgal sırasında Kuvayı Milliye atlılarının geldiğini duyan kadınlarımız büyük bir coşkuyla, özgürlüklerine kavuşmanın mutluluğuyla el yapımı bayraklar üretmişler ve evlerine onları asmışlardır. Sözü geçen o çiçekler işte o bayraklardır ve onlardan biri şu anda bu sergide, bunu görmek harika bir duygu” açıklamasını yaptı.

bayrak
100 ADET ORİJİNAL ESER YER ALIYOR

Sergi, Prof. Dr. Engin Berber ve uzman sanat tarihçisi Ayşegül Güngören’in küratörlüğünde, koleksiyoner Cem Üsküp’ün ve Uluğhan Aslan ile Talat Sağıroğlu’nun desteğiyle, Kenan Demiroğlu’nun görsel tasarımlarıyla hazırlandı. Alaşehir’in tarihini çok yönlü olarak tanıtmayı amaçlayan sergiyi gezenler şehrin varoluş öyküsünü de öğrenme şansına sahip oluyor. Sergide yaklaşık 100 adet tamamı orijinal eser yer alıyor. Sergiye eşlik eden panoların hazırlanmasında ise Osmanlıca, Türkçe ve Yunanca kaynaklardan derlenen bilgiler, fotoğraf, gravür, harita gibi görsel malzeme ve döneme ait objelerle bir araya getirilmiş durumda. Bir ay boyunca açık kalacak sergi 5 Ekim 2017  tarihine kadar meraklıları tarafından gezilebilecek.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.