Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Nesrin Cavadzade yaptığı paylaşımla kadınlara yapılan tacizlerden dem vurdu
Nesrin Cavadzade yaptığı paylaşımla kadınlara yapılan tacizlerden dem vurdu
Güzel ve başarılı oyuncu Nesrin Cavadzade açmayı düşündüğü sergi üzerinden ilginç bir tespitte bulunmuş.
Erdinç YAPAN
Magazin 29 Mayıs 2016 - 07:58

Geride bıraktığımız günlerde verdiği bir röportajda özellikle bazı erkek takipçilerinden gelen rahatsız edici hatta taciz mahiyetindeki fotoğrafları sakladığını ve bunlarla ilgili bir fotoğraf sergisi açmayı düşündüğünü söyleyen güzel oyuncu Nesrin Cavadzade, o zamandan bu yana bir yandan destek mesajları alırken, bir yandan da dozu artan tacizlerle uğraşmaya çalışıyor. Kısa sürede çok farklı düşüncelerden yüzlerce ileti alan Cavadzade, sonunda bu gelişmelerden rahatsız olmuş olacak ki yeni bir açıklama yapma gereği duymuş. Sosyal medya hesabından uzunca bir metin paylaşan Nesrin Cavadzade, bu metinde sergiyi mutlaka açacağını söylerken Türkiye’de kadının yaşadığı zorluklara da şu sözlerle değiniyor:

nesrin-ic

“Aynı şey değil. Bir kadının güzelliğini ya da seksapelini saklamak zorunda hissetmemesiyle, ona uzuv eşliğinde yollanan ve yedi ceddine kadar uzanan küfür mesajları aynı şey değil. Birincisi bir tavır ikincisi ise saldırı. “Ya bana da bir iki tane geldi ama neden Nesrin’e sergi açacak kadar çok?” zihniyeti ile “Ama mini etek giymişti!”, “Ama dekoltesi vardı!”, “Onun da o saatte orada ne işi varmış?”, “O da orasını burasını açmayacaktı arkadaş!” zihniyeti aynı b..kun farklı renklisi ve en korkuncu da işbirlikçi olması. Bu zihniyet Özgecan’ları, Münevver’leri ve sayısız daha nicelerini söküp aldı bağrımızdan. Günlerdir yüzlerce mesaj aldım. Beni en çok ama en çok çocuk yaştaki takipçilerimin “Nesrin abla” ile başlayan “sakın vazgeçme” ile biten mesajları kahretti. Bu çocuklar yaşadıkları yüzünden kendilerini suçlu hissediyorlar. Öyle ya, mutlaka yanlış bir şeyler yapmış olmalılar. Etekleri biraz fazla mı açıldı, gülerken seslerini biraz fazla mı yükselttiler, bir erkekle göz göze mi geldiler? mutlaka bunu HAK EDECEK, bir yanlışları olmuş olmalı. Dünyanın bir çok ülkesini ve sayısız şehrini gezip görmüş biri olarak bu sorunun renk, ırk, dil, din, sosyal statü, eğitim düzeyi ayırt etmeksizin ne kadar global çapta bir hacim kapladığını biliyorum. Gelecekteki kocamız, sevgilimiz, abimiz, babamız şu anda hiç tanımadığı bir kadına uzuv resmi yollayıp altına da tehdit savuruyor. Onunla yakında tanışacağız. Onunla tanışmadan önce ise- yani yolladığı uzvu dışında- ona bir şeyler anlatmanın, bir farkındalık yaratmanın yolunu bulmalıyız. Buradan bir açık çağrıda bulunmak istiyorum. Ben sergiyi her türlü yapacağım ama bunun için biraz daha zamana ihtiyacım var. Sergiye kadar ise yukarıdaki muz sembolümüz olsun. Bu çarpık zihniyetten “bir ısırık” almaya geldiğimizi bilsinler. Sizi seviyorum ve destekleriniz için teşekkür ediyorum. Mesajlarınızı okuyorum ve sergiye katkıda bulunmak isteyen, sahte olmadıklarına emin olduğum hesapları da projeme dahil ediyorum. Güçlü kalın.”