Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Hijyen ve koruma
Hijyen ve koruma
Okulda en sık görülen gribal enfeksiyonlar sadece solunum ve hava yoluyla değil, elle de bulaşabilir.
Yaşam 17 Eylül 2017 - 03:00

Bu yüzden el temizliğine dikkat etmek büyük önem taşıyor. Bunun yanında çocuklarda, tuvalet ve el temizliğine yeterince dikkat edilmediği durumlarda bağırsak parazitleri de görülebiliyor. Bağırsak solucanı olan çocuklarda burun kaşıntısı, ağızdan yastığa su akması, makatta kaşıntı, zaman zaman karın ağrısı, kilo alamama gibi belirtiler görülebilir.

shutterstock_195483122

Eğitim programları

Koruyucu önlemlerin başında tuvaletten sonra sabunla el yıkanması, açıkta satılan gıdaların yenilmemesi, sebze ve meyvelerin çok iyi yıkanması gelir. Bunun dışında çocukların hijyenik koşullarda eğitim ortamlarının düzenlenmesi, hijyen kurallarını alışkanlığa dönüştürecek eğitim programlarının verilmesi önemlidir.

shutterstock_526152295

Hasta çocuğu okula göndermeyin

Bulaşıcı hastalık tanısı konulan çocuklar doktorun önerdiği süre boyunca okula gönderilmemelidir. Ayrıca çocuğunuzda herhangi bir hastalık ortaya çıktığında, okul yetkilileri bu durumdan haberdar edilmelidir.

shutterstock_76738231

Hastaya yakın çocuklar takibe alınarak hastalığın yayılmasını engelleyecek tedbirler alınabilir. Bazen aileler okula göndermek dışında seçeneği olmaması nedeniyle çocukları okula gönderilebiliyor. Genellikle çocukların okula başlamasıyla iş hayatına daha aktif dönen ebeveynler çocuğunu okula göndermeme durumu karşısında ikinci bir plana hazırlıklı olmalılar. Okul yönetiminin de hasta öğrencilerin arkadaşlarının yanında eğitim görmesini engellemesi gerek.

Bağışıklık sistemini beslenmeyle güçlendirin

Çocukların  sağlıklı bir öğretim yılı geçirmesi için anne-babalar pek çok konuda dikkatli davranmak zorundalar. Bu konuların arasında, beslenme bakımından özen gösterilmesi gereken noktalar da bulunuyor.

evde-beslenme-duzeni

Çocukların beslenmesi konusunda yapılan hataların başında öğün atlama ve hatalı besin seçimi geliyor. Bunların sonucunda da çocuklarda zayıflık, şişmanlık gibi kilo sorunlarının yanı sıra demir eksikliği anemisi ve vitamin- mineral yetersizlikleri görülebiliyor. Böylece bağışıklık sistemi zayıflayan çocuklar daha çok sağlık sorunu yaşıyor.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.