Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.

Sesimiz kendimize neden farklı gelir? paylaşan: Sozcu
Kendi sesimizin kaydı neden bize tuhaf gelir?
Sesimizi bir kayıt cihazına kaydedip dinlediğimizde, konuşma anında duyduğumuz sesimizden farklı bir ses duyarız. Bunun nedeni ise küçük bir detaydan kaynaklanıyor.
Yaşam 20 Temmuz 2017 - 13:00

İnsanlar kendi seslerini iki farklı şekilde algılıyor. Bunlardan bir tanesi, ses dalgalarının havada yayılırken kulağa ulaşması sonucunda kokleadaki tüy hücreleri tarafından algılanması. Diğeri ise ses dalgalarını oluşturan ses telleri titreştiğinde, bu titreşimlerin boyundaki va baştaki kemikler tarafından iletilmesi. Ses kayıt cihazına kaydedilen bir sesin, sahibi tarafından farklı algılanması ise bu detayda gizli. Normalde boyundaki ve baştaki kemikler de sesin algılanmasında rol oynarken, kayıt dinleme esnasında bu etken haliyle devre dışı kalıyor. Ses kayıt cihazları sadece havada yayılan ses dalgalarını algıladığı için, sesin vücut içinde iletilen bileşeni duyulamıyor. Bu yüzden kayıt cihazından dinlenilen ses, sahibine farklı geliyor.