Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
‘Kendini savunamıyor çünkü öldürüldü’
‘Kendini savunamıyor çünkü öldürüldü’
İstanbul Aydın Üniversitesi’nde 'Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü' sebebiyle düzenlenen konferansta Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu İstanbul Temsilcisi Fidan Ataşelim konuştu. Türkiye'deki kadına şiddet olgusunu değerlendiren Ataşelim, şiddet uygulayan erkeklerin davalarda kendilerini savunmak adına öldürdükleri kadınlar hakkında çeşitli ithamlarda bulunarak 'indirim' almaya çalıştıklarını belirtti. Ateşelim konferansta konu ile ilgili bir sorunun altını çizdi: Ama o kadının kendini savunabilme hakkı yok çünkü öldürüldü.
Yaşam 1 Aralık 2016 - 14:01

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu İstanbul Temsilcisi Fidan Ataşelim “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü” dolayısıyla düzenlenen konferansta İstanbul Aydın Üniversitesi öğrencileriyle buluştu. Ataşelim, Türkiye’de kadına şiddet konusunda gelinen noktayı şöyle özetledi; “Şiddet mağduru kadınlar devlet yerine bize başvuruyorlar.”

Konuşmasında kadın cinayetlerini durdurmak ve kadınların şiddetten korunmasını sağlamak için “Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu”nun verdiği mücadeleden söz eden Fidan Ataşelim, “Erkekler artık davalarda indirim almak adına, öldürülen kadınlar hakkında türlü ithamlarda bulunabiliyorlar. Ama o kadının kendini savunabilme hakkı yok çünkü öldürüldü,”dedi.

AŞIRI TUTKU, İYİ HAL, GELECEK İNDİRİMİ 

“Çok seviyorsa aşırı tutku indirimi, pişmansa iyi hal indirimi, iyi bir mesleği varsa saygın tutum indirimi hatta okuyorsa gelecek indirimi bile alan suçlular var,” diyen Ataşelim, kadınların artık devlet yerine “Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu”na başvurduklarını anlatarak konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Çoğu zaman haksız yere uygulanan indirimlerin önüne geçebiliyoruz. Ancak burada büyük görev meclise düşüyor. Biz yalnızca bir mücadele örgütüyüz, maddi gücümüz, yasa yapma yetkimiz, kolluk kuvvetimiz yok ama bu kadınlar devlet yerine bize başvuruyorlar.”

Konuşmasında “akran hukuku” geliştirilmesini gerektiğine de vurgu yapan Fidan Ataşelim, “Mağdur ve fail için yaş sınırlamalarındaki belirsizliğe son verilmeli. Sınırlar ve tanımlar net getirilmeli, öncelikle ihtiyaç duyulan Çocuk Koruma Kanunu'na dayalı bir akran hukuku geliştirilmelidir,” şeklinde konuştu.

KADINLAR ARTIK PES ETMİYOR

“Aynı sahneler, davalar artık bir tiyatro gibi, sıralama bile aynı. Önce cezaevinde bir takım elbise kiralanır daha sonra davada suçlu elini önde tutar ve pişmanım der” diyen Ataşelim davalarda hep aynı olayla karşılaştıklarından bahsetti.

Kadınların artık davalarında asla pes etmediklerine de vurgu yapan Ataşelim, “Hatta bazı kadınlarımız sonunda ölüm olsa dahi geri dönmek istemediklerini söylüyorlar,” dedi.