Terör bir yılda 18 bin can aldı

Global Terör Endeksi’ne göre IŞİD, El Kaide, Boko Haram ve Taliban gibi dini kökenli terör örgütleri, terör kaynaklı ölümlerin üçte ikisinden sorumlu

Terör bir yılda 18 bin can aldı

Dünya genelinde bir yılda 18 bin kişinin terör nedeniyle hayatını kaybettiği belirtildi. Rakamlar Global Terör Endeksi'ne ait. Avustralya merkezli Ekonomi ve Barış Enstitüsü (IEP) tarafından 162 ülke genelinde yapılan değerlendirme, terörün geçtiğimiz yıl, 2012 yılına göre yüzde 60 oranında arttığını gösteriyor. Rapora göre, 18 bin ölümün üçte ikisi, IŞİD, El Kaide, Boko Haram ve Taliban gibi dini kökenli terör örgütleri tarafından işlendi.

11 EYLÜL MİLAT OLDU

Dünya genelinde terör olaylarının, 11 Eylül 2001 saldırılarının ardından hızla artış gösterdiğini ortaya koyan Global Terör Endeksi, 2002 yılında 4 bin civarında olan terör kaybının, bugün 18 bine ulaştığını gösteriyor.

Terör nedeniyle yaşanan ölümlerin çoğunluğu Ortadoğu ve Afrika ülkelerinde görülüyor. Rapora göre, bir önceki yılla kıyaslandığında yüzde 164 oranında artan terör, 2013 yılında sadece Irak'ta 6 bin 500 kişinin hayatına mal oldu. Terör nedeniyle en çok can kaybının yaşandığı ülkeler sıralamasında Irak’ın ardından Suriye,Pakistan ve Nijerya gibi ülkeler geliyor.

Teröristlerin çoğunlukla bomba kullanarak insanları öldürdüğü belirtilen Global Terör Endeksi'ne göre, bombalı intihar eylemleri yüzde 5 civarında bulunuyor. DHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...