“PKK artık gitmeli”

"Geçen sene 2013 Mayısında ülkeyi terk etmesi gerekenler artık terk etmeye başlamalıdır, silahları bırakmaya başlamalıdır."

“PKK artık gitmeli”

Başbakan Ahmet Davutoğlu partisinin grup toplantısında konuştu.

Konuşmadan satırbaşları;

“Bu iki ay içinde ziyaret ettiğim her mekanda, aslında tarihten beslenen bu güçlü mesajı o mekanlarda duymak, hisetmek bana büyük bir azim ve kararlılık verdi. Millet de şahit olsun ki bu topraklarda bu iman tohumunu eken, bu medeniyet tohumunu eken bütün bu erenlerin mirasına sahip çıkmak en ulvi görevimizdir.”

“Bizim iktidarımıza gelene kadar Alevi meselesi ve Alevi vatandaşlarımızın sorunları hiçbir zaman açık yüreklilikle tartışılmadı.”

12 İmam’ın isimlerini sayarak, “Hepsi bugün Aleviliği temsil ettiğini ve Aleviliğin İslam dışı bir gelenek olduğunu ispat etmeye çalışanların kullandıkları ibarelerin tam tersidir. Hepsi seyyiddir, hepsi imamdır, hepsi peygamber torunudur. Bu nasıl bir anlayıştır ki hem 12 İmam diyeceksiniz hem de Alevi-Bektaşi geleneğini, bütün bu çizgi içinde gelişmiş olan geleneği İslam’la irtibatı olmayan bir gelenek gibi takdim edeceksiniz” dedi.

“Bugün eğer Alevi ve Sünni geleneği birbirine karşıt iki inanç gibi takdim etmek isteyen varsa, o bir tarih cahilidir, kültür cahilidir, Alevilik cahilidir, Sünnilik cahilidir”

“Bahçeli ile aramızdaki devlet anlayışı farkı şu: Bahçeli, devlet adına yanlış yapanlara bile sahip çıkmayı devlete sahip çıkmak zannediyor. O yüzden de devlete en büyük tahribatı veriyor. Biz ise kim ne ad altında yaparsa yapsın yanlışa yanlış, doğruya doğru diyoruz. Bu yolla halkımızın bütününü kucaklıyoruz.”

“(İsrail’in Mescid’i Aksa’ya saldırısı) İslam dünyasında iç karışıklıklar, gerilimler sebebiyle birtakım broblemler yaşanıyor diye bunu bir fırsat bilip Kudüs’e ve Mescid-i Aksa’ya yönelttiğin bu saldırıyı devam ettirmeyi düşünme. Herkes sussa Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti sessiz kalmayacaktır.”

“Geçen sene 2013 Mayısında ülkeyi terk etmesi gerekenler artık terk etmeye başlamalıdır, silahları bırakmaya başlamalıdır. Silahları bırakmadan sürekli çözüm sürecinden bahsederek, silahları demoklesin kılıcı gibi doğu ve güneydoğudaki kardeşlerimiz üzerinde tutmaya devam ederseniz, bunu çözüm süreciyle izah etmek mümkün olmaz. Çözüm süreci bizim için milli bir projedir, yerli bir projedir, özgün bir projedir ve mutlaka başarıya ulaştırılacaktır.”

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...