Reklamsız Sözcü

TÜBİTAK’ta bir skandal daha

Raporda tahrifat yapılmasını istendiğini açıklayan Dr. Hasan Palaz’ın iş akdi bildirimsiz ve tazminatsız olarak tek taraflı fesh edildi.

android-time 18:31
TÜBİTAK’ta bir skandal daha
Raporda tahrifat yapılmasını istendiğini açıklayan Dr. Hasan Palaz’ın iş akdi bildirimsiz ve tazminatsız olarak tek taraflı fesh edildi.

Asuman ARANCA/ANKARA

TÜBİTAK'ta Başkan yardımcısıyken, Başbakan Erdoğan'ın çalışma ofisinde bulunan böceğe ilişkin hazırladığı raporda tahrifat yapılmasını istendiğini açıklayan Dr. Hasan Palaz'ın iş akdi bildirimsiz ve tazminatsız olarak tek taraflı fesh edildi. Palaz, dün yaptığı açıklamadan sonra, can güvenliğinin olmadığı gerekçesiyle koruma isteyeceğini belirtmişti.

Ne gerekiyorsa onu yaptım
TÜBİTAK'ta İLGEM Başkanıyken görevinden alındığını ve böcek raporunda tahrifat yapıldığını öne süren Palaz, Sözcü'ye şunları söyledi:

“Dün yaptığım açıklamadan sonra bugün iş akdim tazminatsız ve bildirimsiz bir şekilde feshedildi. Başbakan Erdoğan'ın ofisinde bulunan böcekle ilgili rapor benim başkanlığım döneminde hazırlandı. Söz konusu böcekle ilgili evrak tarafıma “kişiye özel” olarak geldi. İlgili kısımları uzman olan diğer bir arkadaşa hazırlattım. Ancak raporun tamamı benim tarafımdan derlenerek hazırlanmıştır.

Bu raporu hazırlarken her şeyi göze almıştım. Raporda olayla ilgili net ne tespit edilmiş ise onu yazdık. Dün yaptığım açıklamada yaşanılan hususlar tamamı ile gerçektir. Görevimiz, mesleğimiz ne gerektiriyorsa onu yaptık. Bana iş akdimin feshedildiğine dair yazılı belge ulaştı. Ancak ben hukuki tüm haklarımı gerek TÜBİTAK gerekse, bana bu tekliflerde bulunanlarla ilgili arayacağım. Şu an itibariyle TÜBİTAK ile ilgim bulunmamaktadır.

4857 sayılı iş kanunun 25.maddesi gereğini bildirimsiz ve tazminatsız olarak 21.02.2014 tarihi itibariyle iş akdim fesih edilmiştir. Her türlü haklarımın saklı kaldığını ve hukuki yollara başvuracağım.”

BAŞBAKANLIK’TAN AÇIKLAMA

Eski TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Hasan Palaz'ın böcek soruşturması konusunda kendisine baskı yapıldığı yönündeki sözleri üzerine Başbakanlık'tan açıklama yapıldı.

Açıklamada şöyle denildi:

TÜBİTAK Eski Genel Başkan Yardımcısı Vekili ve Eski BİLGEM Başkanı Hasan Palaz tarafından yapılan ve bazı basın yayın organlarında da yer alan açıklamada, bu açıklamaya istinaden yapılan haberlerde, bazı kurum ve kişileri hedef alan iddialarda bulunulmuştur.

Gerçeğe tamamen aykırı olan bu iddialar, açıktır ki Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın TMK 10. Maddesi ile Görevli Başsavcı Vekilliği’nce yürütülen bir soruşturmayı etkilemeyi, soruşturmanın ciddiyetini zedelemeyi, kamuoyunu yanlış yönlendirmeyi ve gerçek dışı bir algı oluşturmayı amaçlamaktadır.

Halen devam etmekte olan söz konusu soruşturma tüm gerçekleri açığa çıkaracaktır.

İddialarla ilgili her türlü hukuki hakkımızı saklı tuttuğumuzu belirterek, ileri sürülen iddiaların gerçek dışı olduğunu tekrar vurgulamakta yarar görüyoruz.

PALAZ NE DEMİŞTİ

Başbakanlık’ta ele geçirilen ve yasadışı dinlemede kullanıldığı iddia edilen ve böcek olarak nitelenen dinleme cihazlarının Ocak 2012 tarihinde MİT tarafından kendisine gönderildiğini ve bir rapor hazırladığını belirten Palaz, “Raporumu beğenmediler. Değiştirmemi istedikleri şekilde bir rapor hazırlamamı istediler. Kabul etmeyince baskı başladı ve görevden alındım” demişti.

Palaz 5 Şubat tarihinde görevden alınmıştı.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 23:4521.02.2014
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more