Emeklilerden zamlara protesto!

Emekliler doğalgaz ve elektrik zamları başta olmak üzere ulaşım zorluklarını, yaptıkları yürüyüş ve basın açıklaması ile protesto etti.

Emeklilerden zamlara protesto!

Tüm Emekliler Sendikası Bursa Şube Başkanı Günay Onayman, “Hükümet, her yıl aynı senaryoyu sahneye koymakta ve kış aylarını fırsat bilerek, kışın temel tüketim ürünü olan enerji ürünlerine ekim ayında zam yapmaktadır. Asıl ilginç olan ise hükümetin kışı fırsata çevirme politikasını toplumun kanıksamış olmasıdır.” dedi.

Taner Yıldız'dan zam açıklamasıTaner Yıldız’dan zam açıklaması

 

Fomara Meydanı’nda toplanan emekliler, sloganlar eşliğinde yürüyerek geldikleri Osmangazi Metro istasyonu önünde basın açıklaması yaptı. DİSK'e bağlı Tüm Emekliler Sendikası Bursa Şubesi öncülüğünde düzenlenen yürüyüşte, emeklilerin enflasyona ezdirildiği belirtilerek, hükümete tepki gösterildi.

Tanal: Doğalgaza KDV kalksınTanal: Doğalgaza KDV kalksın

 

Hükümetin doğalgaz ve elektriğe 1 Ekim 2014'ten itibaren geçerli olmak üzere yaptığı yüzde 9'luk zammın kendilerini çok zorladığını belirten emekliler, yaptıkları yürüyüşle bunu kınadı. Maaşlarının enflasyon karşısında zamlara yetmediğini belirten emekliler, zamların geri alınmasını istedi.

Emekliler, ayrıca, 65 yaş üste vatandaşların kent içi toplu ulaşım araçlarından ücretsiz yararlanacakları kanuna rağmen, Bursa'da kendilerinden 20 lira vize ve kart parası alınmasından yakındı. Emekli vatandaşlar ayrıca, yeşil belediye otobüslerinden hakarete maruz kaldıklarını belirterek, bu konunun üzerinde durulmasını istedi.

Yürüyüş sonunda basın açıklaması yapan Tüm Emekliler Sendikası Bursa Şube Başkanı Günay Onayman, iş cinayetlerinin aralıksız sürdüğünü belirterek, “Soma'da 301 işçi, Torunlar inşaatta 10 işçi, her gün ülkenin değişik kentlerinde en az 5 işçi ve 28 Ekim 2014 tarihinde Karaman Ermenek'ten gelen facia haberi. Ülke adeta iş cinayetleri tarlasına dönmüş bulunuyor.” dedi.

Doğalgaz ve elektriğe gelen zamların vatandaşları zor durumda bıraktığının altını çizen Onayman, “Hükümet, doğalgaz ve elektrik fiyatlarına 1 Ekim'de, 2014 tarihinde geçerli olmak üzere yüzde 9 zam yaptı. Doğrusu, sorarsanız bu zam bizi çok şaşırtmadı. Çünkü hükümet her yıl aynı senaryoyu sahneye koymakta ve kış aylarını fırsat bilerek, kışın temel tüketim ürünü olan enerji ürünlerine ekim ayında zam yapmaktadır. Asıl ilginç olan ise hükümetin kışı fırsata çevirme politikasını toplumun kanıksamış olmasıdır.” şeklinde konuştu.

Emekliler, ‘Zam Zulüm İşkence İşte AKP’, ‘Bilal'a Gemi Emekliye Kuş Yemi’, ‘Emekliyiz Haklıyız Kazanacağız’, ‘Her Yer Rüşvet Her Yer Yolsuzluk’ şeklinde sloganlar attıktan sonra alandan ayrıldı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...