Afganistan’da Türk elçilik aracına bombalı saldırı: 1 şehit

Afganistan'ın başkenti Kabil'de Taliban'ın üstlendiği bombalı intihar saldırısında, bir Türk askeri şehit oldu bir Türk askeri de yaralandı

Afganistan’da Türk elçilik aracına bombalı saldırı: 1 şehit


Afganistan’ın başkenti Kabil’de Türk askerlerinin bulunduğu araca düzenlenen bombalı saldırıda bir astsubay şehit oldu, 1 astsubay yaralandı. Taliban örgütü saldırıyı üstlenirken hedeflerinin Amerikalılar olduğunu iddia etti.

 

NATO’nun Afganistan’daki Kıdemli Sivil Temsilcisi Büyükelçi İsmail Aramaz’ı almak üzere Afganistan Türk Görev Kuvvet Komutanlığından Türk Büyükelçiliği’ne gelen iki zırhlı araca, yol kenarında duran bomba yüklü bir araçla saldırı düzenlendi.

 

Büyükelçiliğe arka kapıdan giriş yapmak üzere olan araçlardan biri ağır hasar gördü. İçindeki iki astsubaydan biri şehit oldu, diğeri yaralandı.

İkinci araçta bulunan astsubaylar, yaralı arkadaşlarını Bagram’daki NATO üssü hastanesine götürdü.

Afgan yetkililer saldırı esnasında yoldan geçen bir Afgan sivilin de hayatını kaybettiğini açıkladı.

 

İLK AÇIKLAMA AFGANİSTAN’DAN

Olaya ilişkin ilk açıklama Afganistan İçişleri Bakan Yardımcısı Eyüp Salanyi'den geldi. Alanyi intihar saldırısının Türk vatandaşlarının kullandığı aracı hedef aldığını söyledi.

 

TSK'DAN AÇIKLAMA

Genelkurmay Başkanlığı Kabil'deki saldırı ile ilgili açıklama yaptı. Açıklamada; Afganistan Türk Görev Kuvvet Komutanlığından, NATO'nun Afganistan'daki Kıdemli Sivil Temsilcisi Büyükelçi İsmail Aramaz'a tahsis edilen koruma timi aracına Türkiye saati ile 05.45 sularında bomba yüklü araçla saldırıda bulunulduğunu, bir TSK personelinin şehit olduğu, bir personelin de yaralandığı bildirildi.

 

TALİBAN’DAN “PARDON”

Saldırının ardından AA muhabirinin ulaştığı Taliban örgütünün sözcüsü Zabihullah Mücahit, saldırıyı üstlendiklerini ifade ederken, “Kabil’deki Türk Büyükelçiliği sokağından geçen ABD aracının hedef alındığını” öne sürdü.

 

Mücahit bu açıklamanın ardından yaptığı ikinci açıklamada, “Bölgeden geçen ABD’ye ait araçları hedef aldık, ölenler de ABD vatandaşı, eğer saldırı anında Türklere ait araç da bölgede varsa yanlışlıkla onlar da zarar görmüştür, bizim Türklerle düşmanlığımız yok” diye konuştu.

 Erdoğan'dan 'bomba' yorumu Erdoğan’dan ‘bomba’ yorumu

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...