Sözcü Plus Giriş

Bangladeş’teki İslami grup yasaklandı

Bangladeş İçişleri Bakanlığı, üç laik blog yazarını öldürmekle suçlanan İslami grubun yasaklandığını açıkladı

Güncellenme: 10:14, 26/05/2015
Bangladeş’teki İslami grup yasaklandı

Blog yazarlarının öldürülmesi, Bangladeş’te büyük sokak gösterileriyle protesto edilmişti. Ensarullah Bangla grubu, polisin yaptığı yasaklanma çağrısının ardından, yasadışı ilan edildi.

CİNAYETLERİ İSLAMİ GRUP İŞLEMİŞ

Blog yazarları son 4 ay içinde, yüzleri maskeli, palalı kişilerce, benzer şekillerde öldürülmüştü. Polis geçen hafta yaptığı açıklamada, ilk bulguların, cinayetlerin Ensarullah Bangla grubu tarafından işlendiğini ortaya koyduğunu belirtmişti. Cinayetler Bangladeş’te büyük sokak gösterileriyle protesto edilmiş, göstericiler yetkilileri köktendinciliğe karşı çıkanları korumamakla eleştirmişti.

3 YAZAR ÖLDÜRÜLDÜ

Mayıs ayında ülkenin kuzey doğusundaki Sylhet kentinde öldürülen blog yazarı Ananta Bijoy Das, Mukto-Mona adlı internet sitesi için yazıyordu. Mukto-Mona sitesini yöneten Avijit Roy da Şubat ayında uğradığı benzer bir saldırı sonucu öldürülmüştü. Bangladeş doğumlu ABD’li yazar Roy, yazılarında ifade özgürlüğünü savunuyor ve radikal İslamcıları eleştiriyordu. Mart ayında da Dakka’da, Washiqur Rahman adlı bir blog yazarı uğradığı saldırı sonucu ölmüştü.

160 milyon nüfuslu ve nüfusunun %90’ından fazlası Müslüman olan Bangladeş, resmi olarak laik bir ülke. Ensarullah Bangla, ülkede yasaklanan 6’ıncı İslamcı grup.

Tayland ABD'nin yardım teklifini reddetti

Tayland ABD’nin yardım teklifini reddetti