Sözcü Plus Giriş

“Çocuk infazcı Fransa vatandaşı olabilir”

IŞİD'in yayınladığı son videoda yer alan IŞİD militanı ile infazı gerçekleştiren çocuğun Fransız vatandaşı olduğu öne sürülüyor

Güncellenme: 10:47, 12/03/2015
“Çocuk infazcı Fransa vatandaşı olabilir”

IŞİD’in yayımladığı son infaz videosunda, İsrail ajanı olmakla suçlanan Filistinli Muhammed Said İsmail Musellem'i tabancayla vuran çocuğun ve yanındaki militanın Fransa vatandaşı olduğu belirtildi. Rusya kaynaklı Sputnik News sitesinin haberine göre, Fransız güvenlik birimleriyle bağlantılı olan bir yetkili, militanın 2012'de Fransa'nın Toulouse kentindeki bir Yahudi okuluna yapılan saldırıda da yer almış olabileceğini söyledi. Videoda güney Fransa aksanıyla konuşan militanın, 7 kişinin ölümüne yol açan silahlı saldırının sorumlusu Muhammed Merah'ın üvey kardeşi Sabri Essid'e benziyor.

4 ÇOCUĞUYLA TÜRKİYE ÜZERİNDEN SURİYE’YE

El Kaide bağlantılı olduğu sanılan Merah, 32 saatlik bir operasyonun ardından kendi evinde öldürülmüştü. Essid'in de geçen yıl Fransa ile bağını koparıp Suriye'ye gittiği biliniyor. Birkaç ay sonra üvey kız kardeşi Souad Merah da 4 çocuğuyla birlikte Türkiye üzerinden Suriye'ye geçmişti.

OCAKTAN BERİ 1400 FRANSIZ IŞİD'E GİTTİ

Mizah dergisi Charlie Hebdo'ya düzenlenen ve 12 kişinin öldüğü saldırı sonrası yeni terörle mücadele yöntemleri geliştiren Fransa Başbakanı Manuel Valls'e göre, ocaktan bu yana 1400 Fransa vatandaşı IŞİD safında savaşmak için Suriye ve Irak'a doğru yola çıktı.