Sözcü Plus Giriş

Davutoğlu’dan operasyon açıklaması

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Portekiz Başbakanı Passos Coelho ile ortak basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında operasyonla ilgili açıklama yaptı

Güncellenme: 11:39, 04/03/2015
Davutoğlu’dan operasyon açıklaması


Başbakan Davutoğlu, Musul’da IŞİD’e operasyonla ilgili, “Şu ana kadar sürdürülen çalışmalar dışında bir çalışma gündeme gelirse Türkiye’nin yapacağı katkılar konusunu da ele alırız” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Portekiz Başbakanı Passos Coelho, Dışişleri Bakanlığında başbaşa görüşmenin ardından, Türkiye-Portekiz Hükümetlerarası Zirvesi ilk toplantısına başkanlık ettiler.

Zirvenin ardından Coelho ile ortak basın toplantısı düzenleyen Davutoğlu, 24 saati bulmayan bir ziyaret olduğunu ancak çok verimli görüşmeler yaptıklarını belirterek, hükümetlerarası zirve bağlamında ilk toplantıyı gerçekleştirdiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakan olduğu dönemde imzaladığı bir anlaşmayla bu sürecin başladığını hatırlatan Davutoğlu, toplantıyla bunun ilk adımını attıklarını ifade etti.

Türkiye ve Portekiz’in birbirini çok iyi anlayan, ortak perspektiflere sahip ülkeler olduğunun altını çizen Davutoğlu, üç önemli ortak özellikten bahsedebileceklerini dile getirdi.

İki ülkenin tarihi olarak çok köklü devlet geleneklerine, siyaset geleneğine sahip olduğunu belirten Davutoğlu, ayrca yine gerek konuşulan dil gerekse kültürel bağlar itibariyle bulundukları coğrafyanın ötesinde de derin ilişkileri bulunduğunu anlattı.

Davutoğlu, Türkiye’nin Orta Asya, Kafkaslar, Ortadoğu ve Balkanlar’da, Portekiz’in Latin Amerika, Afrika’da, Doğu Asya’da derinliğe sahip olduğunu söyledi.

Bu nedenle iki ülkenin ilişkisinin bölgelerin de ilişkileri anlamına geldiğini ve birbirini tamamladığını ifade eden Davutoğlu, ayrıca her iki ülkenin de NATO ve AB ailesinin, Atlantik ailesinin parçası olduğunu belirtti.

Başbakan Davutoğlu, şöyle devam etti:

“Türkiye için Lizbon bu açıdan önemli. Çünkü Türkiye NATO’ya ilk katıldığı toplantıda 1952’de Lizbon’da bulunmuştu. Bütün bunlara baktığımızda büyük bir potansiyel var önümüzde, gerçek bir stratejik perspektif var. Bu potansiyeli bugün üç ana başlıkta ele aldık. Birincisi ikili ilişkiler bağlamında, ticari ilişkilerimizde potansiyelimizin, son dönemde artan ticaret hacminin daha da ileriye götürülebileceği kanaatindeyiz. 1,3 milyar dolarlık ticaretimizin, çok kısa bir sürede gerekli tedbirler alındığında 3 milyara ve daha sonra 5 milyara çıkabileceği inancındayız.”

“İlişkilerimiz büyük ivme kazanacaktır”

Portekiz’e Türkiye’nin önemli işadamlarıyla sektörlerinde öncü kuruluşlarıyla geldiklerini dile getiren Davutoğlu, ayrıca başbakan yardımcıları arasında da bir iş forumu düzenlendiğini hatırlattı.

Başbakan Davutoğlu, “Ekonomik ilişkiler bağlamında eminim ilişkilerimizi pozitif etkileyecek hususlardan birisi Türk Hava Yollarının Lizbon’a seferlerinin günde 2’ye çıkması ve Porto’ya haftada her gün sefer yapacak olması. Dolayısıyla coğrafi uzaklığı ortadan kaldıran bir kenetlenmeyle birlikte önümüzdeki dönemde ilişkilerimiz büyük bir ivme kazanacaktır” diye konuştu.

Bugün Türk işadamlarından yoğun şekilde Portekiz’e yatırım arzusu gördüğünü belirten Davutoğlu, aynı şekilde Portekiz’den de Türkiye’ye böylesi bir yatırım akımının olmasının bekleneceğini söyledi.

Portekiz’in ekonomik açıdan son dönemde attığı adımların çok etkileyici olduğunu aktaran Davutoğlu, “Geçen seneki uyum programının tamamlanmış olması da Portekiz ekonomisindeki ciddi canlanmanın işaretleri. Bu şekilde Türk ve Portekiz ekonomilerinin iç içe geçmesi, birbirini desteklemesi, arkalarındaki coğrafi hinterlandla birlikte çok büyük bir potansiyel ifade ediyor” değerlendirmesinde bulundu.

Türkçe ve Portekizce’nin her iki ülkede yaygın olarak öğretilmesinin de son derece önemli olduğunu dile getiren Davutoğlu, bu yıl 5 Mayıs’ta Ankara’da dünya Portekizce gününün kutlanacağını söyledi. Portekizce ve Türkçenin çok geniş coğrafyada kullanılan iki dil olduğunu belirten Davutoğlu, Milli Eğitim Bakanlıkları arasında başlayan faaliyetin iki halkın dostluğunu güçlendirecek özellik taşıdığını kaydetti.

Başbakan Davutoğlu, Türk ve Portekiz şirketleri yatırım yaptıkça bu dilleri kullanan profesyonel yöneticilerin sayısının ciddi artış göstereceğini söyledi.

Bölgesel ilişkiler çerçevesinde Afrika, Asya, Latin Amerika’da iki ülkenin birlikte üçüncü ülkelere açılma konusunda bir perspektifi bulunduğunu anlatan Davutoğlu, Türkiye’nin son dönemde Afrika’da 39 büyükelçiliğe sahip olduğunu, geçen sene itibarıyla da Portekizce konuşan ülkeler topluluğuna gözlemci üye olduğunu bildirdi.

Türkiye’nin Portekiz’le birlikte bütün bu bölgelerde çalışmaya hazır olduğunu ifade eden Davutoğlu, ortak işletmeler şeklinde de bir çok projenin önünün açılacağını belirtti.

Portekiz’in AB bağlamında Türkiye’ye verdiği desteğe müteşekkir olduklarını dile getiren Davutoğlu, şöyle konuştu:

“Her zaman Portekiz, Türkiye’nin önemini anlayan, tarihi güçlü devlet geleneğine de gelerek, Türkiye’nin önemini Avrupa kıtası içinde anlayan bir tutumla bize hep destek verdi. Bugün de biz kendilerinden Brüksel’de Türkiye’nin sözcüsü olmaları konusunda beklentilerimizi ifade ettik. Bunu da en iyi şekilde yapacaklarından eminiz. Çünkü Portekiz bizi en iyi anlayacak ülkelerden biridir. Özellikle AB’da gerek TİTİP anlaşması ve diğer ekonomik konularda Portekiz’in desteğine ihtiyacımız var.”

Suriye ve Irak’ta terörün getirdiği problemler ve teröre karşı verilecek mücadeleyi kapsamlı şekilde ele aldıklarını aktaran Davutoğlu, şunları kaydetti:

“AB içinde de bir taraftan bu tür aşırı akımlara diğer taraftan da yabancı düşmanlığına yönelik eğilimlere karşı da Türkiye ve Portekiz birlikte davranacaktır. Bugün Lizbon’da ziyaret ettiğim cami dolayısıyla da Portekiz hükümetini ve toplumunu tebrik etmek istiyorum. Çok kültürlü bir hayatın nasıl olması gerektiği konusunda çok güzel bir örnek sergiliyorlar. Avrupa kıtası çok kültürlü, çok dinli, çok dilli bir kıta olarak barış, huzur içinde çoğulcu bir kültürel ortamı barındırmak durumunda. Bu konuda da benzer yaklaşımlara sahibiz. Uluslararası forumlarda birbirimizi desteklemek konusunda da prensipte ortak bir tutumumuz var. Dışişleri bakanlarımız bu konuları detaylı şekilde ele aldılar. Biz Portekiz’i uluslararası forumlarda her zaman dost ve müttefik bir ülke olarak destekledik, aynı desteği Portekiz’den gördük.”

Gelecek aylarda hem Türkiye’de hem de Portekiz’de seçim olduğunu hatırlatan Davutoğlu, Portekizli meslektaşına seçimde başarılar diledi.

Davutoğlu, bu birlikteliğin gelecek dönemde artarak süreceğine inandığını belirtti.

İkinci hükümetler arası zirvenin Türkiye’de yapılacağını ifade eden Davutoğlu, Portekizli meslektaşını en kısa zamanda Türkiye’ye beklediğini bildirdi.

Ortak basın toplantısı öncesinde iki ülke arasında, gıda güvenliği, yatırım ve dış ticaret, eğitim, gizlilik dereceli bilgilerin karşılıklı korunmasını kapsayan bir dizi anlaşma imzalandı.

IŞİD’e operasyon

Davutoğlu, Musul’da IŞİD’e yönelik operasyonla ilgili olarak,  “Bundan sonraki aşamada, ortada şu anda hemen beyan edilmiş bir operasyon ya da şu ana kadar sürdürülen çalışmalar dışında bir çalışma gündeme gelmiş değil. Gelmesi halinde Türkiye’nin yapacağı katkılar konusunu da tabii ki ele alırız” dedi.

 

Yayınlanma Tarihi:23:26,