Tayland’ın başkenti Bangkok’taki patlamada Türkiye bağlantısı

Tayland'ın başkenti Bangkok'taki bombalı saldırıda, Uygur Türkleri'nin ülkeden gönderilmesiyle ilgili olarak Türkiye bağlantısının araştırıldığı açıklandı

Tayland’ın başkenti Bangkok’taki patlamada Türkiye bağlantısı

Tayland polisi başkent Bangkok’ta 20 kişinin ölümüne yol açan bombalı saldırı soruşturmasında, olaydan iki hafta öncesine kadar ülkeye giren Türkiye vatandaşlarının araştırıldığını açıkladı.

Reuters’ın haberine göre polis ayrıca grubu ya da olasılığı gözardı etmediklerini de vurguladı.

‘UYGUR TÜRKLERİ PROTESTOLARIYLA İLGİLİ OLABİLİR’

Tayland polisi ve bazı güvenlik uzmanları, saldırının Çin’in Şincan bölgesinde yaşayan Uygurlarla bağlantılı olabileceğini belirtti.

Geçen ay 100’den fazla Uygur, Tayland’dan sınırdışı edilerek Çin’e geri gönderilmiş ve İstanbul’daki Tayland Konsolosluğu önünde protesto eylemleri yapılmıştı.

Bangkok bombacısında Türk pasaportu

Bangkok bombacısında Türk pasaportu

‘ÜLKEYE GİREN TÜRKİYE VATANDAŞLARINI ARAŞTIRIYORUZ’

Polis Sözcüsü Prawut Thavornsiri, patlamadan iki hafta kadar öncesine kadar ülkeye giren Türkiye vatandaşlarını araştırdıklarını belirtti.

Gazetecilerin 15 Türk’ün araştırılıp araştırılmadığını sorduğu Thavornsiri, “Tayland’a muhtemelen bundan daha fazla sayıda Türkiye vatandaşı geliyor. Araştırıyoruz ama 15 kişiyi değil.” dedi.

‘TÜM ÖRGÜT VE OLASI BAĞLANTILARI İNCELİYORUZ’

Sözcü ayrıca tüm örgüt ve olasılıkları incelediklerini de vurguladı.

Polis sözcüsü “Milliyete değil, bireylere odaklanıyoruz.” dedi ancak ayrıntı vermedi.

FOTOĞRAFLAR KARŞILAŞTIRILIYOR

Bangkok Post gazetesi de yetkililerin bazı Türkiye vatandaşlarının fotoğraflarını robot resim ve güvenlik kamerası görüntüleriyle karşılaştırdıklarını yazdı.

Bangkok’taki Erawan Hindu Tapınağı’nın önünde meydana gelen patlamayla ilgili en önemli kanıt güvenlik kamerası görüntüleri. Görüntülerde sarı tişörtlü, sırt çantalı, siyah saçlı bir kişi patlamadan önce sırt çantasını bırakıp giderken görülüyor.

Patlamada ölenler arasında Çin, Hong Kong, İngiltere, Endonezya, Malezya ve Singapur vatandaşları da bulunuyordu.

Tayland'da bilanço artıyor: 19 ölü, 123 yaralı

Tayland’da bilanço artıyor: 19 ölü, 123 yaralı