Sözcü Plus Giriş

Yemen müzakereleri ertelendi

Yemen'de süren çatışmaların siyasi diyalog yoluyla sonlandırılması için perşembe günü Cenevre'de başlayacağı duyurulan müzakereler ertelendi

Güncellenme: 11:51, 27/05/2015
Yemen müzakereleri ertelendi

BM Genel Sekreter Sözcülüğü’nden yapılan açıklamada, Yemen hükümeti ile diğer tarafların süre talebi üzerine Genel Sekreter Ban Ki-mun’un BM Yemen Temsilcisi İsmail Veled Şeyh Ahmed’den görüşmeleri ertelemesini istediği kaydedildi. Ban Ki-mun’un müzakerelerin en kısa sürede başlatılması için bizzat devrede olduğu vurgulanan açıklamada, görüşmelerin ne zaman başlayacağına ilişkin bilgi verilmedi.

Yemen'de 1,5 ayda 1849 ölü

Yemen'de 1,5 ayda 1849 ölü

HUSİLER KARARI UYGULAYINCAYA KADAR ERTELEME

Açıklamada, Genel Sekreter’in erteleme nedeniyle hayal kırıklığı yaşadığı da belirtilerek, Ban Ki-mun’un taraflara iyi niyetle ve ön koşulsuz olarak bir an önce müzakerelere başlama çağrısı yaptığı ifade edildi. Cenevre’de yapılması planlanan barış görüşmelerinin, Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi’nin, BM Güvenlik Konseyi’nın “şiddete son verilmesi ve hareketin askeri birliklerini kentlerden çekmesi” yönündeki kararını Husi Ensarullah Hareketi uygulayıncaya kadar ertelenmesi talebinde bulunduğu açıklanmıştı.

Yemen'den BMGK'ya çağrı

Yemen’den BMGK’ya çağrı