Sözcü Plus Giriş

Başbakan’dan Suruç açıklaması!

Davutoğlu, Suruç'ta düzenlenen bombalı saldırıyla ilgili Çankaya Köşkü'nde yetkililerle yaptığı görüşmenin ardından bir basın toplantısı düzenledi.

Güncellenme: 21:44, 20/07/2015
Başbakan’dan Suruç açıklaması!

Başbakan Ahmet Davutoğlu yaptığı basın toplantısında, Suruç’taki saldırıyla ilgili  flaş açıklamalarda bulundu. Davutoğlu burada yaptığı açıklamada; “Soruşturmalarımızın büyük ihtimalle istikameti, DEAŞ saldırısı olduğu yönünde. Biz bu saldırının bütün Türkiye’ye dönük olduğunu söylüyoruz’ dedi.

Grup üyeleri Suruç'a böyle gitmiş!

Grup üyeleri Suruç’a böyle gitmiş!

 

“BÜYÜK BİR İHTİMALLE CANLI BOMBA”
Davutoğlu yaptığı basın toplantısında sözlerine şöyle devam etti; “Olayın oluş seyri açık bir terör olayı ve büyük ihtimalle canlı  bomla ile gerçekleşen vahşice, lanet ettiğimiz, sadece lanet etmekle kalmayıp sorumluların bulunup cezalandırılması iradesine sahip olduğumuz bir terör olayıyla karşı karşıyayız” dedi.

Ünlülerden Suruç tepkisi!

Ünlülerden Suruç tepkisi!

 

“İKİ TERÖR SALDIRISIYLA KARŞI KARŞIYAYIZ”
Çankaya Köşkü’nde, konuya ilişkin yaptığı basın toplantısında Başbakan Davutoğlu, bugün son derece acı iki terör saldırısıyla karşı karşıya kalındığını,  Suruç’ta basın açıklaması yapan bir gruba karşı saat 11.50 civarında, öğleden  sonra da Adıyaman’da saat 15.30 civarında askerlere dönük terör saldırıları  düzenlendiğini söyledi.

Suruç'ta SGDF etkinliğine canlı bomba saldırısı!

Suruç’ta SGDF etkinliğine canlı bomba saldırısı!

 

ADIYAMAN’DA BİR ASKER ŞEHİT
Suruç’taki saldırı sonucu 30 vatandaşın hayatını kaybettiğini,  Adıyaman’daki saldırıda ise bir askerin şehit olduğunu vurgulayan Davutoğlu, hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diledi, ailelerine taziyelerini iletti.

HDP'li Kılıç'ı kahreden haber!

HDP’li Kılıç’ı kahreden haber!

 

30 ÖLÜ 104 YARALI
Suruç’taki patlamada 30 vatandaşın hayatını kaybettiğini, 104 vatandaşın yaralandığını belirten Davutoğlu, “Bunlardan 74’ü hastaneye intikal edecek şekilde yaralıydı. Şu an itibarıyla söylüyorum, hastaneye intikal eden 74 yaralımızdan 31’u taburcu edildi, 43’ü hastanede, 10’u ameliyat halinde, 9’u da yoğun bakımda” dedi.  Olayla ilgili saat 12.02’de ilk ambulans çağrısı alınır alınmaz, saat 12.17-12.18 civarında hastaneye ambulansların intikal ettiğini bildiren Davutoğlu, 33 ambulans, 3 helikopter ambulans, 1 uçak ambulans ve 4 UMKE aracıyla yoğun çaba gösterildiğini anlattı. Davutoğlu, ambulans helikopterlerin bir yaralıyı Malatya’ya, bir yaralıyı da Diyarbakır’a intikal ettirdiklerini belirtti.

Suruç'ta içme suyu şebekesine zehir katıldı iddiası!

Suruç’ta içme suyu şebekesine zehir katıldı iddiası!

 

“GEREKLİ GÜVENLİK TEDBİRLERİ ALINDI”
Olayla ilgili gerekli güvenlik tedbirlerinin alındığını, inceleme başlatıldığını dile getiren Davutoğlu, olayı duyar duymaz Başbakanlıkta bir kriz masası oluşturulduğunu, üç bakanın ve milletvekillerinin de bölgeye gittiğini hatırlattı.

Kobani'ye oyuncak götürüyorlardı

Kobani’ye oyuncak götürüyorlardı

 

“BU SALDIRI TÜRKİYE’YE YAPILMIŞTIR”
Başbakan Davutoğlu, olayla ilgili her türlü soruşturmanın başlatıldığını belirterek, şöyle konuştu:
“Olayın oluş seyri açık bir terör olayı ve büyük ihtimalle canlı bomba ile gerçekleşen, vahşice, lanet ettiğimiz, sadece lanet etmekle kalmayıp, bu anlamda da mutlaka sorumlularını bulup, cezalandırma iradesine sahip olduğumuz bir terör olayıyla karşı karşıyayız. Bu çerçevede şunu ifade etmek isterim, gerek Suruç’ta söz konusu olan saldırı gerek Adıyaman Kömür’de güvenlik birimlerimize dönük saldırı ve Türkiye’ye dönük bir çok sabotaj eylemde bulunan terör örgütlerinin mahiyeti ne olursa olsun, hedefleri ne olursa olsun hepsinin hedefi Türkiye’dir. Öncelikle mesajım bu. Bu saldırı Türkiye’yedir, Türkiye’nin huzurunadır, Türkiye’nin demokrasisinedir. Türkiye’deki kamu düzenine ve halkımızın huzur ve refahınadır. Saldırıyı sadece şu veya bu grup veya şu veya bu toplum kesimine yönelik olarak yorumlamayı doğru görmüyorum. Bu saldırı hepimizedir. Saldırı karşısında da bütün bir halkın, birlikte, omuz omuza, aynı yönde, güçlü bir irade sergilemesi önem taşıyor.”

Erdoğan'dan flaş açıklama

Erdoğan’dan flaş açıklama

THY'ye tepki yağıyor

THY’ye tepki yağıyor

 

“OMUZ OMUZA VERME ZAMANI”
Davutoğlu sözlerine, şöyle devam etti: “Türkiye’de seçimin sonrasında ortaya çıkan tablo çerçevesinde bir çalışma yürütülecekken, hükümet ortaklık faaliyetleri başlamışken, bu saldırıların yapılmış olması, saldırının bütün ülkeye dönük olduğunun açık göstergesidir. İkinci mesajım, kim nereden yapmış olursa olsun ve amacı ne olursa olsun bütün terör örgütlerine karşı ortak bir irade ve tutum sergilemenin tam vaktidir. Başka ülkelerde, DEAŞ’ın Paris’te saldırısı söz konusu olduğunda nasıl bir birliktelik söz konusu olmuşsa ve kimse kimseyi suçlamadan, omuz omuza gelmişlerse, ulusal ve uluslararası düzeyde, burada da soruşturmalarımızın büyük oranda istikameti DEAŞ saldırısı yönünde olduğu için söylüyorum, bu saldırı karşısında da bütün bir toplumun, herkesin omuz omuza vermesi gereken, sorumlu tutum takınması gereken bir andayız. Tarih, herkesin aldığı tutumla yargısını verir.”

Başbakan'dan Suruç açıklaması!

Başbakan’dan Suruç açıklaması!

 

4 GENEL BAŞKANA ÇAĞRI
Davutoğlu, daha önce TBMM’de grubu bulunan siyasi partilere teröre karşı ortak deklarasyon hazırlama çağrısında bulunduğunu hatırlatarak, “O zaman böyle bir terör saldırısı yoktu. Ama yüreğimizden gelen bir ses, Türkiye’nin her türlü tehdide karşı ortak bir tavır sergileme ihtiyacı içinde olduğunu söylüyordu. Aslında yıllardır bu böyle. Şimdi bu noktada 4 partinin genel başkanları olarak, tam da hükümet ortaklığı çabası içine girmişken, tam da böyle bir ortak akıl üretme çabası içine girmiş olduğumuz bu günlerde, ‘bu saldırının hedefi Türkiye’dir, Türk demokrasisidir’ diyorsak, şimdi 4 genel başkanın da bir araya gelerek, ortak bir deklarasyona imza atmamız lazım. Ben bunu yapmaya hazırım” diye konuştu.

Korkunç patlamada Cebrail Günebakan da hayatını kaybetti

Korkunç patlamada Cebrail Günebakan da hayatını kaybetti

 

Yayınlanma Tarihi:18:56,