Cameron Arınç’ı yalanladı!

Cameron: Türk Başbakan Yardımcısının üç gün geç bildirimde bulunulduğuyla ilgili söyledikleri doğru değildir.

Cameron Arınç’ı yalanladı!

Cameron, İngiliz Parlamentosu’nun alt kanadı Avam Kamarası’nda yapılan haftalık “Başbakan’a Sorular” oturumunda, Türkiye üzerinden Suriye’ye geçtikleri tahmin edilen üç genç kızla ilgili soruyu yanıtladı. Cameron, “Türk Başbakan Yardımcısının üç gün geç bildirimde bulunulduğuyla ilgili söyledikleri doğru değildir.” dedi.

Her zaman Kuveyt'in yanında olacağızHer zaman Kuveyt’in yanında olacağız

İngiltere İçişleri Bakanı ve Ulaştırma Bakanı’ndan genç kişilerin seyahatlerine ilişkin kuralları acilen gözden geçirmelerini istediğini ifade eden Cameron, şöyle konuştu:

İngiliz Emniyeti: Kız öğrenciler Suriye'ye geçtiİngiliz Emniyeti: Kız öğrenciler Suriye’ye geçti

“Polisin, Türk yetkilileri bilgilendirme konusunda oldukça hızlı davrandığı kanaatindeyim. Türk Başbakan Yardımcısının üç gün geç bildirimde bulunulduğuyla ilgili söyledikleri doğru değildir. Ama her zaman çıkarılacak dersler vardır. Sadece sınırlarımızda ya da havayollarında kontrolleri sıkılaştırmak değil, okulların, ebeveynlerin, ailelerin, toplumların, üniversitelerin üzerine düşen sorumluluklar var. Hepimizin genç insanların zihinlerini zehirleyen radikalleşmeyle mücadele etme konusunda sorumluluğu var.”

İztuzu'nda çevrecileri sevindirecek kararİztuzu’nda çevrecileri sevindirecek karar

Başbakan Yardımcısı Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından önceki gün yaptığı açıklamada, “İngiltere gibi Scotland Yard’ıyla meşhur bir ülkede yakın takibe alınmamış, haklarında daha önce iddialar bulunmuş üç tane kızın ellerini kollarını sallayarak İstanbul’a gelmeleri, geldikten üç gün sonra da uyanıp bize ondan sonra haber vermeleri İngiltere adına bence kınanacak, ayıplanacak bir davranıştır” demişti.

İngiliz polisi ise dün yaptığı açıklamada, “Kızların Türkiye’ye seyahat ettiklerini öğrendikten sonra, polis 18 Şubat Çarşamba günü Türkiye’nin Londra Büyükelçiliği ile irtibata geçmiştir. O günden bu yana, soruşturmamızda büyük destek ve yardım sağlayan Türk yetkililerle yakından çalışıyoruz” denilmişti. Polis dün akşam ise üç genç kızın Türkiye”den Suriye’ye geçtiklerinin anlaşıldığını bildirmişti.

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın da önceki gün konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Bugünlerde de ‘üç İngiliz kızının Suriye’ye gidip DAİŞ’e katılmak üzere Türkiye’den gittiği’ şeklinde haberler yer aldı. Biz yine aynı soruyu soruyoruz: Bunların terörist eylemlere katılma ihtimaliyle ilgili bilgi varsa bu durdurma eylemini sizin kendi kapılarınızda sınırınızda yapmanız gerekir. Bunu engelleyemiyorsanız, Türkiye ile bu bilgileri paylaşırsınız, Türkiye ile ortaklaşa bunun gereği yapılır” ifadelerini kullanmıştı.

Terörle Mücadele Polis Birimi geçen hafta yaptığı açıklamada, 15 yaşındaki Shamima Begum, 15 yaşındaki Amira Abase ve 16 yaşındaki Kadiza Sultana isimli üç genç kızın 17 Şubat günü Londra’daki Gatwick Havaalanından Türk Hava Yolları’nın (THY) TK 1966 sefer sayılı yolcu uçağıyla İstanbul’a gittiklerini kaydetmişti.

Polis, yakın arkadaş olan üç genç kızın, Suriye’ye ulaşmak ve terör örgütü IŞİD’e (DAİŞ) katılmak amacıyla Türkiye’ye gittiklerinin tahmin edildiğini kaydetmişti. Polis, kızların bulunması için Türkiye’ye ekip gönderdiğini açıklamıştı. Genç kızların aileleri ise basın aracılığıyla çocuklarına İngiltere’ye dönmeleri ve kendileriyle iletişime geçmeleri çağrısında bulunmuştu.

İngiliz hükümeti, yaklaşık 600 İngiliz vatandaşının Suriye’ye ve Irak’a savaşmak için gitmiş olabileceğini tahmin ediyor. İngiliz polisi, geçen yıl çoğu Suriye bağlantılı 200’den fazla kişiyi terör şüphesiyle gözaltına almıştı. Ülkede önceki hafta yürürlüğe giren yeni terörle mücadele ve güvenlik yasası kapsamında, havayollarından yolcu listelerini paylaşmaları istenmişti. Yasa kapsamında ayrıca sınır polisine şüphelileri durdurma ve pasaportlarına el koyma yetkilisi verilmişti.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...