Sözcü Plus Giriş

Erdoğan, Slovakya iş Forumu’nda yaptığı konuşmasında Türk iş adamlarına çağrıda bulundu. Erdoğan’ın Çağlayan Adliyesi’ndeki rehine krizi, Balyoz davası’nda çıkan beraat kararı ve tüm yurtta etkili olan elektrik kesintilerine hiç değinmemesi dikkat çekti. Bu güne kadar farklı konularla ilgili yaptığı açıklamalarla gündem yaratan Erdoğan’ın ülke gündemine uzak kalması şaşkınlık yarattı. Öte yandan Başbakan Davutoğlu’nun Erdoğan’ı rehine krizi ile ilgili bilgilendirdiği açıklandı.

Erdoğan '3'ü yaparız' dedi

Erdoğan ‘3’ü yaparız’ dedi

Erdoğan’ın Slovakya iş Forumu’nda yaptığı konuşmadan satırbaşları şöyle;

Bu iş forumunu atılacak adımlar açısından çok önemli görüyorum. Slovakya’ya 2013 yılında gerçekleştirdiğim ziyarette bu ticaret hacmini 5 milyar dolara çıkartmamız gerektiğini söylemiştim. O yüzden daha fazla çaba sarfetmeliyiz.

Slovakya bir çekim merkezi haline gelmiş durumda. Ben bir kez daha burada Türk iş adamlarını buraya yatırım yapmaları konusunda çağrıda bulunuyor. Türkiye pek çok bölgede merkezi konumdadır. Yükselen bir güç durumundayız. 2014 yılında 158 milyar dolar olan sanayimizin büyük bölümü sanayi ürünlerinden oluşuyor.

2023 yılında hedefimiz 2 trilyon dolar milli gelire ulaşmak.

Türkiye stratejik bir ülkedir. Doğal kaynaklarımız zengin değil. Enerji kaynaklarımız oldukça sınırlı. Şu anda Rusya, Azerbeycan ve iran doğalgaz da tedirkçi ülkelerimiz Türkiye’nin artan enerji ihtiyacı karşısında bir yandan petrol arama faaliyetlerine hız verirken bir yandan ise alternatif kaynaklara yöneliyoruz. 3. bir nükleer enerjinin adımı belkide atacağız çünkü enerji ihtiyacımız var.

Türkiye müzakereci bir ülke olduğu halde halen bize vize engeli uyguluyorlar. Ancak sanıyorum 1 yıl içerisinde bu sorun belli oranda aşılacaktır. Bu konuda Slovak dostlarımızın verdiği desteği arttırmalarını istiyoruz.

Bir çok alanda kusura bakmasınlar aramızda bürokratlar da var ama bürokratik oligarşi yatırımların önünü keser. Bu iş formunun iş birliğimizi geliştirmesini umut ediyorum.

Yayınlanma Tarihi:16:40,