Sözcü Plus Giriş

FOTO:Reuters/Arşiv

Geçtiğimiz cuma günü Suriye sınırında düşürülen İHA’nın ardından bir İHA alarmı daha verildi. Hatay’ın Kumlu ilçesinde emniyet güçleri alarma geçti. İlçe  kırsalında, güvenlik birimlerince, insansız hava aracı iddialarıyla ilgili olarak kapsamlı arama başlatıldı. Saatler sonra ‘kriz’ çözüldü. Aracın ABD’ye ait silahlı bir predator olduğu ve motor arızası nedeniyle iniş yaptığı ortaya çıktı.

İLK İHBAR DÜN AKŞAM YAPILDI!

Dün akşam yapılan bir ihbar üzerine sınıra 10 kilometre uzaklıktaki Gülova Aktaş köyü bölgesinde arama yapan jandarma bir bulguya rastlamadı. Sabah gün ağardıktan sonra başlayan aramalar sürerken, bu aramanın ‘İnsansız hava aracı olabileceği değerlendirilen’ bir çerçevede olduğu belirtildi. Köyden bazı kişiler de akşam saatlerinde bir hava aracının düştüğünü duyduklarını belirtti.

ABD’YE AİT ÇIKTI!

Aramalar neticesinde bir insansız hava aracı bulundu. Aracın ABD’ye ait silahlı bir predator olduğu ve motor arızası nedeniyle iniş yaptığı ortaya çıktı.

FOTO:DHA

Suriye sınırında Kilis ili sınırlarında da 16 Ekim’de bir insansız hava aracı, Türk Hava Kuvvetleri’ne bağlı uçaklar tarafından düşürülmüş, ancak bunun hangi ülke veya gruba ait olduğu belirlenememişti.

ABD’LİU UZMANLAR OLAY YERİNE GİTTİ!

ABD’ye ait olduğu bildirilen İHA’nın bulunduğu noktanın belirlenmesi üzerine, Adana’daki İncirlik Üssü’nden ABD Hava Kuvvetleri’ne bağlı uzmanlar da olay bölgesine gitti. İHA’nın bulunduğu yere gazetecilerin ulaşması da engellendi.Arızalanıp indiği ya da düştüğü belirtilen İHA hakkında resmi yetkililer henüz bir açıklama yapmadı. Bu arada İHA’ya kumanda merkezinden zorunlu iniş yaptırılabilmesi için düz bir zemin veya asfalt yol olması gerektiği belirtildi.

 

 

Yayınlanma Tarihi:17:45,