Sözcü Plus Giriş

Behiye Aksoy kimdir?

Sanat müziğinin efsane sesi Behiye Aksoy’u kaybettik. Behiye Aksoy kimdir? İşte efsane ses Behiye Aksoy'un hayatı...

Güncellenme: 18:57, 31/05/2015
Behiye Aksoy kimdir?

Evlenmeden önceki soyadı Tetiker olan Behiye Aksoy, 19 Eylül 1933’te İstanbul’da dünyaya geldi.

Annesi ve halasının müziğe aşina olmaları, piyano ve ud çalmalarından ve Müzeyyen Senar ve Münir Nurettin Selçuk’un o devirlerdeki siyah-beyaz filmlerde söylediği film şarkılarından feyiz alıp müziğe olan sevdası kendisiyle birlikte büyüyerek ortaokulu bitirdikten sonra Ankara Radyosu imtihanına girdi.

200 kişi arasından seçilip 1948 yılında stajyer olarak girdiği radyoda repetitör muavinliğine kadar yükseldi.

GAZİNOLARIN EFSANE SESİYDİ!

Maksim Gazinosu tarihinde, Zeki Müren’le yarışan tek kadın rakip olduğu dilden dile dolaşan Aksoy, platin rengi saçları, şık kostümleriyle kendisinden sonra yetişen şarkıcılara öncülük etti.

Karekteristik hareketleri, sahnedeki büyük dehası daima ayakta alkışlandı. Plakları öyle çok ilgi gördü ki sanatçıya başarılarından ötürü altın plak değil platin taç armağan edilirdi. Müziği bıraktığı 80’li yıllara kadar daima sevilen ve gözde sanatçılardan olmayı başardı.

Halil Aksoy ile olan evliliğinden Ahmet Kazım isminde bir oğlu vardır. Sanatçı ayrıca Berker İnanoğlu ve Fahrettin Aslan’la evlenip ayrılmıştır. 1967 yılında Kederli Günlerim, 1973 yılında Falcı isimli Türk filmlerinde baş rolde oynamıştır.2001 yılında alzheimer hastalığına yakalanan sanatçı, 2011 yılında birikimlerinin tamamını elinden çıkartarak huzurevinde yaşamayı tercih etmiştir. Aralık 2014’te yoğun bakıma alınmıştır.

Kaldığı huzur evinde 31 Mayıs 2015 tarihinde hayata gözlerini yuman 85 yaşındaki Türk Sanat Müziği sanatçısı Behiye Aksoy’un ölümüyle Sanat Müziği efsane bir sesini de kaybetmiş oldu.