Erzurum karıştı

İzmir'de öldürülen ülkücü Fırat Yılmaz Çakıroğlu'nun Erzurum'da kılınan gıyabi namazının ardından ortalık karıştı.

Erzurum karıştı

İZMİR’de öldürülen Ülkü Ocakları Ege Üniversite Başkanı Fırat Yılmaz Çakıroğlu için Erzurum’da kılınan gıyabi cenaze namazının ardından olaylar çıktı. Çıkan olaylarda 3 kişi yaralandı.Atatürk Üniversitesi Bilim Anıtı önünde öğlen saatlerinde toplanan çok sayıda ülkücü dev Türk bayrağı açarak sloganlar eşliğinde Cumhuriyet Caddesi üzerinden Yakutiye kent meydanına kadar yürüdü. Polisin geniş güvenlik önlemi altında yapılan yürüyüşün ardından Lala Paşa Camisi önüne giden yaklaşık bin kişilik grup burada ikindi namazının ardından Fırat Yılmaz Çakıroğlu için gıyabi cenaze namazı kıldı. Kılınan namaz sonrası tekbir getirip slogan atarak yürümeye devam eden grup merkez Yakutiye ilçesindeki HDP il binasının olduğu Mahallebaşı semtine yürümek isteyince polis barikatıyla karşılaştı. Kalkanlarla grubun geçişine engel olmaya çalışan polis ile grup arasında tartışma yaşandı.

Ülkücüler Fırat için yürüdü!Ülkücüler Fırat için yürüdü!

Ülkücülerle HDP’liler arasında yaşanan kavgada 3 kişi yaralandı. Polis ülkücüleri dağıtırken HDP il binası önünde toplanan yaklaşık 200 kişilik grup polise taş, sopa ve havai fişeklerle saldırdı. Polis gruba tazyikli su ile müdahale etti. Abluka altına alınan Mahallebaşında olaylar Saat 18.20’de sona erdi.

ADIYAMAN’DA DA GERGİNLİK

ADIYAMAN'da, İzmir Ege Üniversitesi'nde öğrenciler arasında çıkan kavgada Fırat Yılmaz Çakıroğlu'nun öldürülmesine tepki gösterip HDP ve BDP binalarına yürüyen grup ile partide bulunanlar arasında gerginlik yaşandı. Biber gazı ve basınçlı suyla müdahale edilen gerginlikte 1 polis ve yoldan geçen 1 kadın yaralandı.

Demokrasi Parkı önünde öğleden sonra ellerinde Türk bayraklarıyla toplanan Adıyaman Üniversitesi öğrencisi ve MHP'li olduğu iddia edilen 60 kişilik grup, Ege Üniversitesi'nde öğrenciler arasında çıkan kavgada Fırat Yılmaz Çakıroğlu'nun öldürülmesine tepki gösterdi. Kalabalık, basın açıklamasının ardından Gölbaşı Caddesi'nde bulunan BDP İl Başkanlığı'na yürüdü. Bina önünde bir süre slogan atan gruba, BDP binasının penceresinden kimliği belirsiz kişi tarafından tabure atıldı. Taburenin başına isabet ettiği adı öğrenilemeyen 1 polis memuru yaralandı. Yaralı polis, meslektaşları tarafından hastaneye götürülürken, taraflar arasında gerginlik çıktı. Polisin biber gazı ve basınçlı su kullanarak dağıttığı grup, daha sonra aynı cadde üzerinde 500 metre uzaklıkta bulunan HDP İl Başkanlığı'na yürüdü. Polisin TOMA'dan gruba sıktığı basınçlı suya hedef olan yoldan geçen adı öğrenilemeyen 1 kadın da yere düşerek yaralandı. Yaralı kadın, polisler tarafından hastaneye götürüldü. Polisin önlem aldığı HDP önünde de kısa süreli gerginlik yaşandı ve kalabalık müdahaleyle dağıldı.

SIRRI SÜREYYA ÖNDER: PROVOKASYONLARA PAPUÇ BIRAKMAYIZ

Olayın ardından bölgeye gelen Emniyet Müdürü Fikret Salmaner ile partisinin seçim çalışmamaları kapsamında kentte bulunan HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder bir süre görüştü. HDP önünde toplanan partililere de provokasyonlara karşı sağduyu çağrısında bulunan Sırrı Süreyya Önder, şunları söyledi:

“Biz bu provokasyonlara papuç bırakmayız. Demokratik siyasetin gücü, barışın gücü, kardeşliğin gücü geliştikçe bundan rahatsız olan çevreler; her türlü provokasyon geliştirmek kararındalar. Öncelikle bunu bilelim. Bu bizim kendimizi her saldırıya savunmayacağımız anlamına gelmez. Boynumuzu bükeceğimiz anlamına da gelmez. Biz kendimizi savunuruz ama hiçbir provokasyona meydan vermeden, hiçbir tuzağa düşmeden yapmalıyız.”

Önder'in açıklamasının ardından parti binası önünde toplanan kalabalık olaysız şekilde dağılırken, polis yaşanabilecek olumsuzluklara karşı her iki parti önünde de güvenlik önlemi aldı. Hastanede tedavileri süren polis ve kadının sağlık durumlarının ise iyi olduğu öğrenildi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...