Kar tatili uzayacak mı? Okullar yarın da tatil olacak mı?

Yarın İstanbul'da okullar tatil olacak mı? Çarşamba ve Perşembe günü okulların tatil edilmesinden sonra Cuma günü de tatil olacak mı merak konusu. Cevabı ..

Kar tatili uzayacak mı? Okullar yarın da tatil olacak mı?

Türkiye’yi etkisi altına alan soğuk hava dalgası yaşamı olumsuz etkilemeye devam ediyor. İstanbul ve Ankara başta olmak üzere Türkiye’nin birçok ilinde, ilçesinde eğitime ara verilmek zorunda kalındı. Peki kar tatili uzayacak mı? Yarın da okullar tatil olacak mı? Meteroloji hava durumu için neler söylüyor? Türkiye’de kar tatili yapan şehirler ve tatil süresi ne kadar?  Valiliklerden kar tatili veya okulların tatil edilmesi ile ilgili açıklama yapıldı mı?

Bu haftanın başında başlayan yoğun kar yağışı ile Türkiye kar esareti yaşıyor. Türkiye’de özellikle büyükşehirlerde İstanbul, Ankara’da okulların tatil edilmesi zorunda kalındı. Çarşamba gününden sonra yağışın devam etmesinden sonra Perşembe günü de başta İstanbul ve Ankara’da olmak üzere okullar tatil edildi. İstanbul’da okullar yarın tatil olacak mı? İstanbul’da kar tatili uzayacak mı? 20 Şubat Cuma günü de İstanbul’da okulların tatil edilip edilmeyeceğini aşağıda verdiğimiz linkten ulaşabileceğiniz Vali Vasip Şahin’in Twitter adresinden öğrenebilirsiniz.

VALİ VASİP ŞAHİN’İN TATİL DUYURUSUNU İLK BURADA YAPIYOR

İSTANBUL’DA SON 28 YILIN REKOR YAĞIŞI

İstanbul'da salı gününden bu yana etkili olan kar yağışı nedeniyle son 28 yılın en fazla kar kalınlığı ölçüldü. Çatalca'nın köylerinde kar kalınlığı 70 cm'ye ulaştı. Mahmutbey-Hadımköy bölgesinde ise kar kalınlığı yer yer 75 cm'e ulaştı. Bu son 28 yılın rekoru olarak açıklandı. Kentte 1987 yılının mart ayında 63 santimetre kar kalınlığı ölçülmüştü.

Avcılar-Küçükçekmece karayolunda yüksek enerji taşıyan hattın devrilmesi sonucu karayolu 1.5 saat süreyle kapanırken işlerine gitmek isteyenler yollarda perişan oldu.

KAR YAĞIŞI SÜRECEK Mİ?

Son 4 gündür yurdu etkisi altına alan kar yağışı bugün yurdun batı bölgelerde etkisini kaybediyor. Hava durumu raporlarına göre sıcaklıklar haftasonuna kadar düşecek. Ancak doğu bölgeler için aynı şey söz konusu değil. Doğu bölgeler için meteoroloji yeni kar alarmı verdi. Kar yağışı nedeniyle Atatürk Havalimanı’ndan uçuşlar yapılamazken, havalimanında kalmak zorunda kalan yolcular saatlerce beklemek zorunda kaldı.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, yağışların; Bursa, Bilecik, Sakarya, Bolu, Düzce, Zonguldak, Kütahya, Afyonkarahisar, Konya, Tunceli, Elazığ, Bingöl, Muş, Bitlis, Sırnak ve Hakkari çevrelerinde yer yer yoğun kar, Güneydoğu Anadolu’nun doğusunda kuvvetli yağmur şeklinde olması beklendiği belirtilirken, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları istendi.

İstanbul, Ankara, Adıyaman, Adana, Bolu, Bursa, Kırşehir, Balıkesir, Sivas, Bartın, Konya, Yalova, Düzce Kayseri ve Kastamonu’da kar yağışı ve soğuk hava nedeniyle bazı okullarda 19 Şubat Perşembe eğitime ara verildi.

HANGİ İLDE KAÇ GÜN KAR TATİLİ VAR?

İstanbul

İstanbul Valiliği, yoğun kar yağışı nedeniyle okulların bugün tatil edildiğini açıkladı. Valilikten yapılan açıklamada, “Meteoroloji yetkililerinden alınan bilgiye göre; ilimizde kar yağışının yarın(19 Şubat) öğle saatlerine kadar yoğun bir şekilde devam etmesi ve kuvvetli don olayı beklenmektedir.

Valiliğimizce öğrencilerimizin ulaşımda herhangi bir risk ve mağduriyetle karşılaşmamaları için anaokulu, ilkokul, ortaokul, liseler ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde eğitim ve öğretime 19 Şubat Perşembe günü de 1 (bir) gün ara verilmesi uygun görülmüştür.
Aynı gün kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan engelli personel ile hamile personel de idari izinli sayılacaktır.” denildi.

Ankara

Ankara Valiliği, yoğun kar yağışı nedeniyle ilk ve orta dereceli okullarda eğitime bir gün süreyle ara verildiğini açıkladı.
Ankara Valiliği’nin twitterdan duyurduğu tatil açıklamasında şöyle denildi:
“Son meteorolojik tahminler ve alınan veriler çerçevesinde; İlimizde yoğun kar yağışının yanı sıra hava sıcaklığındaki düşüşün devam edecek olması ve oluşabilecek buzlanma nedeniyle trafikte yaşanabilecek olumsuzlukları en aza indirmek, öğrencilerimiz için oluşabilecek riskleri bertaraf etmek amacıyla 19 Şubat 2015 Perşembe günü Milli Eğitime bağlı temel eğitim ve orta öğretim okulları ile kurumlarında eğitim ve öğretime 1 (bir) gün süre ile ara verilmiştir. Kamu kurum ve kuruluşlarında görevli personelden hamile ve emzikli bayanlar ile engelli personelin de aynı tarihte idari izinli sayılmaları Valiliğimizce uygun görülmüştür.”

Kayseri
Kayseri Valiliği, kar yağışı nedeniyle okulların iki gün tatil olduğunu açıkladı. Şehir merkezinde kar yağışı ile birlikte kar kalınlığı 15 santimetreyi aştı. Yüksek kesimlerde ise kar kalınlığının 30 santimetreye kadar ulaştığı bildirildi. Kayseri'de salı günü başlayan kar yağışı devam ediyor. Kar, hayatı olumsuz etkilerken, Valilik okulların bugün(18 Şubat Çarşamba) öğleden sonra ve 19 Şubat Perşembe günü de tam gün olarak tatil etti.

Adıyaman
Adıyaman’ın Sincik ve Çelikhan ilçelerindeki bazı okullar, yoğun kar yağışı nedeniyle bugün tatil edildi. Sincik İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, ilçe merkezi dahil, ilçenin kuzey ve batı bölgelerindeki ilk ve orta dereceli okullarda yoğun kar yağışı nedeniyle 19 Şubat Perşembe eğitime ara verildiği bildirildi.

Çelikhan’da ise kar yağışı ve tipi nedeniyle taşımalı eğitimin yapılan okullarda eğitime bugün ara verildiği öğrenildi.

Adana
Adana’nın Aladağ ilçesinde yoğun kar yağışı nedeniyle eğitime bugün ara verildi. Aladağ Kaymakamlığından yapılan açıklamada, yoğun kar yağışı ve elverişsiz hava koşulları nedeniyle ilçe merkezinde ilk ve orta dereceli okullarda eğitime 19 Şubat Perşembe ara verildiği bildirildi.

Bolu
Bolu’da kar yağışı ve soğuk hava nedeniyle eğitime bugün ara verildiği bildirildi. Bolu Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, aşırı soğuklar, buzlanma ve akşam saatlerinde başlayan kar yağışı nedeniyle il genelinde tüm okullarda eğitim ve öğretime 19 Şubat Perşembe ara verildiği kaydedildi.

Bursa
Bursa’da kar yağışı nedeniyle eğitime bir gün ara verildi. Bursa Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, kent merkezi ve tüm ilçelerde yoğun kar yağışının devam etmesi ve buzlanma nedeniyle anaokulu, ilkokul, ortaokul ve liselerin 19 Şubat Perşembe tatil edildiği bildirildi.

Açıklamada ayrıca, kamuda çalışan hamile ve engellilerin de aynı gün idari izinli sayılacağı belirtildi.

Kırşehir
Kırşehir’de olumsuz hava koşulları nedeniyle il genelinde eğitime bugün ara verildi. Kırşehir Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, meteorolojik tahminler çerçevesinde il genelinde devam eden kar yağışının bugün da etkisini sürdüreceği, hava sıcaklığında yaşanacak aşırı düşüşe bağlı olarak kuvvetli buzlanma ve don olayının artmasının beklendiği belirtildi.

Açıklamada, bu nedenle il genelindeki tüm okullarda eğitim ve öğretime 19 Şubat Perşembe ara verildiği kaydedildi.

Ayrıca, kamu kurum ve kuruluşlarında görevli personelden hamile ve engelli olanların da aynı tarihte idari izinli sayılmalarının uygun görüldüğü ifade edildi.

Balıkesir
Balıkesir’in Dursunbey, Susurluk, Manyas, Sındırgı ve Kepsut ilçelerinde bugün eğitime ara verildi. İl Milli Eğitim Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, kar yağışı ve fırtınanın ulaşımda aksamalara yol açması nedeniyle Dursunbey, Susurluk, Manyas, Sındırgı ve Kepsut’ta tüm ilk ve orta dereceli okullarda 19 Şubat Perşembe eğitime ara verildi.

Merkez Karesi ve Altıeylül ilçelerinde ise taşımalı eğitim yapılan, birleştirilmiş sınıfların da aralarında bulunduğu tüm köy okulları ve ilçe merkezine taşımalı eğitim kapsamında gelen ilk ve orta dereceli okullar ve tüm özel eğitim kurumları da tatil edildi. Bigadiç’te ise taşımalı sistemle eğitim verilen kurumlarda eğitime ara verildi.

Sivas
Sivas’ın Suşehri ilçesinde yoğun kar yağışı nedeniyle eğitime bir gün ara verildi. Suşehri Kaymakamlığından yapılan yazılı açıklamada, akşam saatlerinde başlayan yoğun kar yağışı ve olumsuz hava koşulları nedeniyle İlçe Hıfzıssıhha Kurulu’nun aldığı karar gereği ilçe ve köylerde 19 Şubat Perşembe anaokulu, ilkokul, ortaokul ve liselerde eğitime ara verildiği belirtildi.

Bartın
Bartın’da, kar yağışı nedeniyle Ulus ilçesi dışındaki yerlerde eğitime bugün ara verileceğini bildirildi. İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar Demir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yoğun kar yağışı ve buzlanma nedeniyle il merkezi, merkez ilçe, Amasra ve Kurucaşile ilçelerindeki tüm ilkokul, ortaokul ve liselerde eğitim ve öğretime 19 Şubat Perşembe ara verileceğini söyledi.

Konya
Konya’da, yoğun kar yağışı nedeniyle bazı yerlerde okular bugün tatil edildi. Konya Valiliğinden yapılan açıklamada, yoğun kış şartları nedeniyle Çumra, Güneysınır, Halkapınar, Bozkır, Karapınar, Emirgazi, Hadim, Taşkent, Ereğli, Akşehir, Yunak, Kadınhanı, Akören, Doğanhisar, Derbent, Tuzlukçu, Seydişehir ve Ilgın ilçelerinde ilk ve orta dereceli okulların 19 Şubat Perşembe tatil edildiği belirtildi.

Ayrıca, merkez Selçuklu ilçesine bağlı taşıma merkezi olan Tepekent, Başarakavak, Sızma, Aşağı ve Yukarı Pınarbaşı ilk ve ortaokulları, merkez Karatay ilçesine bağlı taşıma merkezi olan Kızören, Yağlıbayat ilk ve ortaokullarının bugün tatil edildiği ifade edildi.

Açıklamada, kamu görevlisi engelli, hamile ve malul gazilerin de bugün idari izinli sayılacağı kaydedildi.

Yalova
Yalova’da kar yağışı nedeniyle eğitime bugün ara verildi. İl Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan açıklamada, kent merkezi ve tüm ilçelerde yoğun kar yağışının devam etmesi ve buzlanma nedeniyle anaokulu, ilkokul, ortaokul ve liselerin 19 Şubat Perşembe tatil edildiği bildirildi.

Kastamonu
Kastamonu’da yoğun kar yağışı nedeniyle bugün eğitime ara verildi. Alınan bilgiye göre, kent merkezi ve bağlı köylerdeki tüm okullar ile Bozkurt ilçesindeki taşımalı sistem kapsamındaki okullarda eğitime 19 Şubat Perşembe ara verildi.

Aynı gün, kent merkezindeki resmi kurumlarda çalışan engelli ve hamile personelin de idari izinli sayılması kararlaştırıldı.

Düzce

Düzce’de kar yağışı nedeniyle il genelinde okullar 1 gün süreyle tatil edildi. Düzce Valiliği kar yağışı nedeniyle bugün okulları tatil ederken, yağışın devam etmesi üzerine 19 Şubat günü de il genelindeki ilk ve orta dereceli okulları tatil etti.

 

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...