Sözcü Plus Giriş
GALERİ Atatürk Havalimanı saldırısı dünyanın manşetinde 29 Haziran 2016 01:29
1 Türkiye, İstanbul Atatürk Havalimanı'ndaki kanlı saldırılarla sarsılırken, dünya medyası terör eylemini "flaş gelişme" olarak dünyaya duyurdu.
2 Televizyonlar canlı yayınla 36 kişinin hayatını kaybettiği, 100'ü aşkın sivilin yaralandığı saldırıyı dakika dakika aktarırken, neredeyse tüm yayın organları haberi manşetlerine taşıdı.
3 İngiliz yayın kuruluşu BBC'nin internet sitesinde "İstanbul havalimanından katliam" başlığı tercih edildi.
4 İngiliz The Independent: 'IŞİD'in üçlü intihar ve silahlı saldırısı, İstanbul uluslararası havalimanında 36 kişiyi öldürdü, 140 kişiyi yaraladı.
5 İngiliz Daily Mail gazetesi, intihar saldırganının güvenlik kamerasından alınan fotoğrafını yayınladı.
6 İngiltere'nin en çok satan gazetesi The Sun da olayı internet sitesinin manşetinden duyuran yayın organları arasındaydı. Gazete, "İntihar bombacıları İstanbul havalimanına saldırdı. 36 kişiyi öldürdüler, 147 kişiyi yaraladılar" ifadesini kullandı.
7 CNN, gelişmeleri anbean aktardığı haberine "Türkiye'de terör" başlığını attı.
8 Amerikan yayın kuruluşu, internet sitesinin başlığını sabah saatlerinde "Saldırının arkasında kim var" ifadesiyle değiştirdi.
9 ABD'nin saygın gazetelerinden New York Times, internet sitesinin manşetinden gelişmeleri şöyle duyurdu: "İntihar saldırıları İstanbul Havalimanı'ndan en az 36 kişiyi öldürdü."
10 Amerikan Washington Post gazetesi de "İstanbul havalimanındaki patlamada en az 36 ölü, 147 yaralı var" şeklinde aktardı.
11 Alman Bild gazetesi Atatürk Havalimanı'ndaki patlamaya sitesinin anasayfasının neredeyse tamamını ayırdı.
12 Katar merkezli Al Jazeera yayın organı, İstanbul saldırısına internet sitesinden özel bir tasarımla yer verdi. Başbakan Binali Yıldırım'ın açıklamaları haberde öne çıkarılan unsurlar oldu.
13 Türkiye'nin Mavi Marmara saldırısıyla altı yıl önce gerilen ilişkileri normalleştirmek için mutabakata vardığı İsrail'de yayın yapan Jerusalem Post (JP) gazetesi de İstanbul katlimına geniş yer verdi. JP, Başbakan Yıldırım'ın "36 kişinin öldüğü saldırının arkasında IŞİD var" açıklamasını başlığa çekti.
14 Bir başka İsrail gazetesi Haaretz de saldırıyı dijital sayfalarına taşıdı.
15 İspanyol El Pais gazetesinin internet sitesinde saldırı, olağan şüpheli IŞİD üzerinden yorumlandı.
16 İtalyan La Stampa gazetesinin internet sitesinde, saldırganların kalabalığa ateş açtığı bilgisi verildi.
17 Fransa'nın saygın gazetelerinden Le Monde'un internet sitesinin bu sabahki manşeti: "İstanbul Atatürk Havalimanı'ndaki saldırıyla ilgili ne biliyoruz?"
18 Fransız Le Figaro gazetesi ise gelişmeleri dakika dakika verdiği haberinde, Atatürk Havalimanı'nda üç intihar saldırısının düzenlendiğini yazdı.
19 Suudi Arabistan'a ait El Arabiya'da da Başbakan Yıldırım'ın "İlk belirtiler IŞİD'e işaret ediyor" açıklaması birinci manşette kullanıldı.
20 İngiliz Reuters haber ajansı, gelişmeleri dakika dakika duyururken, olay yerinden dramatik fotoğraflar geçti.
21
22
23
24
25