HDP'li Baydemir: Bir arada yaşama zemini ortadan kaldırılıyor

HDP'li Baydemir: Bir arada yaşama zemini ortadan kaldırılıyor

HDP'li Baydemir: Bir arada yaşama zemini ortadan kaldırılıyor

– HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir, dokunulmazlıkların kaldırılmasının bir arada yaşama zeminini de ortadan kaldırdığı iddiasında bulundu.
Öğle saatlerinde Ahmet Bahçıvan İş Merkezi önünde toplanan, aralarında HDP milletvekilleri Osman Baydemir, Dilek Öcalan ve İbrahim Ayhan'ın da bulunduğu 100 kişilik grup, dokunulmazlıkların kaldırılmasını protesto etti. 'İrademe ve vekilime dokunma', 'İrademiz onurumuzdur, irademe dokunma' pankartlarının açıldığı açıklamada, döviz taşıyan kalabalığa konuşan HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir, demokrasilerin, halkın hür iradesiyle şekillenen rejim olduğunu söyledi. Bir rejimin hukukun üstünlüğüne dayalı olup olmadığının meşru bir zeminde, halk iradesiyle göreve getirilmesiyle başladığını vurgulayan Baydemir, "Eğer ki halkın iradesi gasp edilmek suretiyle, halk tehdit, şantaja maruz bırakılması suretiyle bir yönetim devşirilmişse, orada oluşan yönetimin meşruluğu tartışma konusudur” dedi.
AK Parti iktidarının tek amacının saltanat rejimi inşa etmek olduğu iddiasını da ortaya atan HDP'li Baydemir, şöyle dedi:
"Yeni bir rejim inşa etmek istiyorlar. O rejim de saltanat rejimidir. Tek adam rejimidir. Bir şahsın kişisel egosu ve onun yakın çevresinin saadeti için asker, polis, gerilla, sivilin katledilmesi meşru görülüyor. Bizim için işin özü milletvekillerinin dokunulup dokunulmaması işi değildir. Bu yetkiyi siz verdiniz bize. İstediğinizde siz bizden alacaksınız. Bir arada yaşama zemini ortadan kaldırılıyor. Ne uğruna? Saray uğruna, tek adam rejimi uğruna. Güç görecelidir. Nemrut da güçlüydü, Saddam ve Kaddafi de güçlüydü. Bu gün ki Nemrudilerde güçlü görünebilir ama Nemrud bütün haşmetiyle bir sivrisinekle öldü."

 

DHA