Sözcü Plus Giriş

Mevlana temsili olarak Karaman’dan Konya’ya uğurlandı

Mevlana temsili olarak Karaman’dan Konya’ya uğurlandı

Güncellenme: 16:18, 02/05/2016
Mevlana temsili olarak Karaman’dan Konya’ya uğurlandı

MEVLANA'nın ailesiyle birlikte Karaman'dan Konya'ya göç etmesinin 788'inci yıl dönümü nedeniyle temsili uğurlama töreni düzenlendi.
Karaman Belediyesi tarafından kent merkezindeki Aktekke Kent Meydanı’nda düzenlenen törende, Kültür ve Turizm Bakanlığı Uluslararası Mevlana Vakfı Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu sema gösterisi yaptı. Ardından Mevlana ve ailesinin Karaman'dan Konya'ya göçünü temsili olarak canlandırdı. Canlandırmada dönemin Karaman Valisi Emir Musa, Mevlana'nın babası Muhammed Bahaeddin Veled'i ve ailesini Aktekke Kent Meydanı’ndan yaklaşık 100 metre uzaklıkta bulunan Hatuniye Medresesi'nin önüne kadar yürüyerek uğurladı.
Törene Karaman Valisi Murat Koca, Karaman Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan, Mevlana'nın 22'nci kuşaktan torunu Esin Çelebi Bayru, davetliler ve çok sayıda kişi katıldı.
Mevlana Celaleddin-i Rumi ve ailesinin, Suriye'nin başkenti Şam'dan Anadolu'ya geçtikten sonra, önce Erzincan'da, ardından da Karaman'da konakladığı biliniyor. 7 yıl Karaman'da kalan Mevlana'nın babası Muhammed Bahaeddin Veled, Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubat'ın, daveti üzerine Konya'ya göç etti.

 

DHA