Sözcü Plus Giriş

Özhaseki: Ramazan'ın ilk günü bölgede yakılan-yıkılan yapılarla ilgili planımızı açıklayacağız (2)

Özhaseki: Ramazan'ın ilk günü bölgede yakılan-yıkılan yapılarla ilgili planımızı açıklayacağız (2)

14:39 -
Özhaseki: Ramazan'ın ilk günü bölgede yakılan-yıkılan yapılarla ilgili planımızı açıklayacağız (2)

BAKAN ÖZHASEKİ, VALİ DÜZGÜN'Ü ZİYARET ETTİ
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Kayseri Valisi Orhan Düzgün'ü makamında ziyaret etti. Vali Düzgün, Özhaseki'yi Valilik girişinde karşıladı. Karşılamaya, AK Parti Kayseri Milletvekilleri İsmail Tamer ve Hülya Nergis, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, çok sayıda ilçe belediye başkanı ile kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri katıldı. Bakan Özhaseki, ziyarette yaptığı konuşmada, memleketi Kayseri'yi ziyaretinde, Vali Orhan Düzgün'den ve Beledeyi Başkanı Mustafa Çelik'ten brifing almayacağını, çünkü kendisinin de memleketini çok iyi bildiğini, bunun yerine yapılacak işleri konuşup planlayacaklarını kaydetti. Özhaseki, ''Güneydoğu ile Kayseri ve Ankara arasında mekik dokuyoruz. Bu iş yoğunluğunun böyle devam edeceğini düşünüyorum. Bütün hemşehrilerimden bir tek istirhamım var; dualarını esirgemesinler'' dedi.
''BEN O DEFTERLERİ KAPATTIM''
Özhaseki, CHP Kayseri eski Milletvekili Şevki Kulkuloğlu'nun kendisine hakaret ettiği gerekçesiyle açılan davada hapis cezası aldığının anımsatılması üzerine ise, ''Arkadaşlar, ben o defteri kapattım. Seçim döneminde, o zamanlar, başta CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu olmak üzere, seçim propagandalarını benim ve Kayseri üzerine oluşturmuşlardı. Çok değişik iftira ve karalamalar yaptılar. Bunların sonucunda açılan davaların bazılarından maddi, bazılarından manevi, bazılarından da gün cezaları aldılar. Birkaç hukukun ceza kapsamına girmeyen iftiralarından dolayı ceza almadıklarında ise sevindiler. Keşke böyle olmasaydı. O dönemler çok üzüldüm. İşini yapan bir insana iftira atılması çok kötü birşey. Ancak artık ben o defterleri kapattım, hukukçu arkadaşlar ilgileniyorlar'' diye konuştu.
Vali Orhan Düzgün de, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'yi Kayseri'de görmekten duyduğu mutluluğu dile getirdi. Düzgün, ''Sayın Özhaseki, Kayseri'ye uzun yıllar Belediye Başkanı olarak hizmet etti. Şimdi de Bakan olarak inşallah tüm Türkiye'ye bu birikimini yansıtacaktır'' diye konuştu. Vali Orhan Düzgün, ziyaret anısına Özhaseki'ye, Cumhuriyet Meydanı'ndaki Saat Kulesi'nin bir maketini takdim etti. 
1453 BELEDİYE PERSONELİ, KARANFİL VE GÜLLERLE KARŞILADI
Bakan Mehmet Özhaseki, 17 yıl Başkanlığını yaptığı Kayseri Büyükşehir Belediyesi'ne gelişinde ise 100 metrelik turkuaz halı, karanfil ve gül yaprakları ile Belediye Bandosu'nun çaldığı 'Samanyolu' şarkısı ile karşılandı.
Turkuaz halının iki yanında sıraya giren 1453 belediye personeli, Özhaseki'nin geçtiği yerlere gül yaprağı dökerken, konfetiler de patlatıldı. Belediye Binası'nın üzerine ise ''Sayın Bakanımız, evinize hoş geldiniz'' yazılı pankart asıldı.
Özhaseki'yi belediyeye gelişinde Başkan Mustafa Çelik çiçekle karşıladı. Belediye personelinin kendisi için hazırladığı kokteylde konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, ''Kıymetli mesai arkadaşlarım, bu güzel karşılama için teşekkür ederim. Dört yıl Melikgazi, 17 yıl da Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptım, halkıma hizmet ettim. Belediye Başkanlığı görevimden ayrılırken, hiç pişmanlık duymadım. Bir lokma ne haram yedim ne de yedirdim'' ifadelerini kullandı.
''GÜNEYDOĞU'DA ALGI YÖNETİMİ BOYUTU DA VAR''
Özhaseki, 35-40 yıldır ülkenin Güneydoğusu'nda kanayan bir yara olduğunu vurgulayarak şunları kaydetti:
''Devlet olarak orada bazen biraz sert, bazen yumuşak tavırlar içerisinde olmuşuz. Belki de Cumhuriyet'in kurulduğu yıllardan itibaren süregelen onlarca yıllar içerisinde yapılagelen hataların birikmesi, o hatalar neticesinde başlayan bir kıvılcımın söndürülmesi noktasında doğru adımların atılamaması, sonra da devreye birçok güçlü devletin, gizli servislerin ortaya çıkarak üst akıl oluşturup oradaki militanları, PKK'lıları besleyerek, güderek, destekleyerek bugüne getirmesi gibi görmek lazım olayı. Şimdi devlet olarak yeni bir tavır içerisindeyiz. Teröristlere karşı sert, onları yok eden, imha eden bir yapı, ama daha sonra ortaya çıkmış olan zararın tazmin noktasında da devletin o yumuşak, şefkatli kollarını açtığı, vatandaşa sahip çıktığıbir durumla karşı karşıyayız. Olayı sadece terör olayı olarak görmek doğru olmaz. Olayı sadece şehirlerin yeniden yapılması, yıkılan yerlerin yeniden inşası olarak görmek de doğru olmaz. Orada işin sosyal boyutu var, kültürel boyutu, eğitim boyutu, hatta ve hatta devletin bunca emek vermesine rağmen, paraları dökmesine rağmen, algıyı idare edememesi neticesinde o PKK denilen vahşi örgütün kara propagandaları neticesinde yaptıklarının hepsinin boşa çıkması da var. İşin algı yönetimi de var orada. Bundan sonra orada bir alan var, o alanda çalışmaya devam edeceğiz. Türkiye'nin karşı karşıya olduğu ciddi sorunlar var, bu sorunlarla uğraşmaya da devam edeceğiz. Rabbim utandırmasın, mahçup etmesin.''

DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more