Reklamsız Sözcü

Türkiye İsrail’e büyükelçi gönderiyor

2011 yılında 2. Katip düzeyine indirilen Türkiye-İsrail ilişkileri yeniden başlıyor.

android-time 13:56
Türkiye İsrail’e büyükelçi gönderiyor
2011 yılında 2. Katip düzeyine indirilen Türkiye-İsrail ilişkileri yeniden başlıyor.

ANKARA-SÖZCÜ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın “One minute” çıkışı ile, Mavi Marmara olayı sonrası Türk-İsrail ilişkilerinde yaşanan anlaşma sürprizinin ardından, İsrail'e Büyükelçi de atanıyor. Yeni Büyükelçi olarak Dışişleri Bakanlığı Ortadoğu Genel Müdürü Can Dizdar'ın adının belirlendiği öğrenildi.

FOTO:Reuters – 2011’deki Mavi Marmara baskınından sonra Türkiye ile İsrail ilişkileri 2. Katip seviyesine inmişti

İki ülke arasında yürütülen görüşmelerinde özellikle Gazze konusunda mesafe alınırsa, Büyükelçiler de karşılıklı olarak göreve başlayacak. İsrail ile diplomatik ilişkiler, Eylül 2011'den bu yana 2. Katip düzeyinde yürütülüyordu.

GAZZE ŞARTI BEKLENECEK

İsrail ile ilişkiler, bir süre önce İsviçre'de yapılan temaslar ile anlaşma zeminine oturtulmuştu. İsrail Mavi Marmara olayı nedeniyle 20 milyon dolar tazminat ve özür dilemeyi kabul etti. Gazze ambargosunun kaldırılması için ise netlik sağlanamadı. İsrail Gazze’de sadece ‘'Kerem-Şalom'' sınır kapısına kontrollü olarak sıkıştırılan ambargoyu tamamen kaldırmaya yanaşmadı. Ancak kapsamı genişletebilecek. Halen Batı Şeria'ya insanlar için Erez sınır kapısı, mal için de Kerem-Şalom kapısı dışında geçiş noktası bulunmuyor.

 

4 KOMUTAN DAVASI

İlişkilerin onarım süreci, Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ile İsrail Dışişleri Bakanlığı Direktörü ve Müsteşar Dore Gold arasındaki temaslarla hız kazandı. Başbakan Netenyahu'nun  temsilcisi Ciechanover ve Ulusal Güvenlik Danışmanıyken 8 Aralık günü MOSSAD Başkanlığına atanan Yossi Cohen de devreye girdi.

İsrail, Mavi Marmara baskınında ölen 9 Türk’ün aileleri ile 54 yaralı ve gemideki zarar için, 20 milyon dolar tazminat ödeyecek. Türkiye de müebbet hapis istemiyle gıyaplarında yargılanan dönemin Genelkurmay Başkanı Gabiel Ashknazi, Deniz Kuvvetleri Komutanı Eliezer Marom, İstihbarat Başkanı Amos Yadlin ve Hava Kuvvetleri Komutanı Avishay Levi hakkındaki davayı geri çekecek. Anlaşma şartları yerine geldiğinde İsrail'in Leviathan bölgesinde ürettiği 1 trilyon metreküp rezervi olan doğalgazı Türkiye’ye de satması bekleniyor.

FOTO:Reuters – Erdoğan’ın Davos’taki çıkışı çok konuşulmuştu

DAVOS’TAKİ ONE MİNUTE DÖNEMEÇ OLMUŞTU

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 30 Ocak 2009 tarihinde Davos Zirvesi’nde yaptığı “One minute” çıkışı Türkiye başta olmak üzere birçok ülkenin Filistin sorunu konusundaki diplomatik tavrını yeniden gözden geçirmesine neden olmuştu. Bu gerilimin 2 yıl sonrasında yaşanan Mavi Marmara krizi ise iki ülke arasında ipleri koparmıştı.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 14:0219.01.2016
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more