Venezuela Yüksek Mahkemesi darbe yaptı

Venezuela Yüksek Mahkemesi, muhaliflerin çoğunlukta olduğu parlamentonun yetkilerini süresiz olarak kendi üzerine aldığını açıkladı.

Venezuela Yüksek Mahkemesi darbe yaptı

Çarşamba günü geç saatlerde yayımlanan kararında Anayasa Mahkemesi, meclisin yasal düzenlemelere uymaması ve “Hukukun üstünlüğüne” aykırı faaliyetlerde bulunması sebebiyle meclisin yetkilerine el koyduğunu açıkladı.

Maduro

Venezula Devlet Başkanı Nicolas Maduro

Parlamentonun aldığı tüm kararlar artık hükümsüz sayılacak. Yüksek Mahkeme, kararın gerekçesini parlamentodaki çoğunluğun yasal düzenlemelere uymaması ve yargının aldığı kararları hiçe sayması olarak açıkladı. Bu eylemlere örnek olarak mahkemenin seçilmelerini hükümsüz saydığı üç milletvekilinin buna rağmen parlamentoya alınması gösteriliyor.

Al sana başkanlık İlginizi Çekebilir Al sana başkanlık

Yüksek Mahkeme, hafta başında milletvekillerinin dokunulmazlıklarını kaldırmıştı. Muhalifler bu adımdan sonra adli kovuşturmaların kapsamını genişletilmesinden endişe ediyor. Şiddet yanlısı protesto çağrıları ve darbe planları yapmakla suçlanan birçok muhalif politikacı hâlihazırda cezaevinde bulunuyor.

Anayasa mahkemesinin kararı sonrasında Başkan Maduro destekçileri ile muhalifler karşı karşıya geldi, çatışmalar çıktı.

Anayasa mahkemesinin kararı sonrasında Başkan Maduro destekçileri ile muhalifler karşı karşıya geldi, çatışmalar çıktı.

“BU BİR DİKTATÖRLÜK VE DARBEDİR”

Ulusal Meclis Başkanı Julio Borges ise, Caracas’ta düzenlediği basın toplantısında “Bu bir diktatörlüktür, bir darbe oldu. Dünyanın alarma geçip bize yardım etmesi gerekiyor” dedi ve “Ulusal Meclis Yüksek Mahkemeyi tanımayacak, zira biz 14 milyon Venezuelalı tarafından seçildik. Yüksek Mahkeme ise kendi kendisini seçti. Mahkeme anayasanın dışında hareket ediyor” ifadelerini kullandı.

2017-03-30t162019z_1142030935_rc1655e58770_rtrmadp_3_venezuela-politicsMuhalif Demokratik Birlik Masası (MUD) koalisyonu Yüksek Mahkeme’nin kararını sert bir biçimde eleştirdi. Muhalifler parlamentonun yetkilerinin elinden alınması kararını Perulu lider Alberto Fujimori’nin 1992’de Kongre’yi feshetmesine benzetti.

Muhaliflerin yaptığı açıklamada “Anayasaya aykırı olan ve bizim karşı çıktığımız bu iktidar Venezuela’nın demokrasisini yıkmak için bir adım daha attı. Bu hükümet artık yolun sonuna geldi ve bu yüzden bu umutsuz çırpınışlardan medet umuyor” ifadelerine yer verildi.

2017-03-31t011418z_1374192641_rc142ccce630_rtrmadp_3_venezuela-politics

Ülkede sosyalist lider Nicolas Maduro ve muhalefet arasındaki iktidar gerilimi son yıllarda artarak devam etti. Muhalif birlik MUD, Devlet Başkanı Maduro’nun görevden alınmasını talep ediyor.