CHP’nin tarihi ‘Adalet Yürüyüşü’

Cumhuriyet gazetesine operasyon, Sözcü'ye yönelik operasyon derken sıra CHP'ye geldi. CHP milletvekili Enis Berberoğlu, MİT TIR'ları haberi yüzünden casuslukla suçlanıp 25 yıl hapse çarptırıldı. Demokrasi ağır yara aldı. Son gelişmeler üzerine Anamuhalefet Partisi Genel Başkanı olarak Kemal Kılıçdaroğlu tarihi bir karar aldı. Kılıçdaroğlu adalet için Ankara'dan İstanbul'a yürüyor. Yürüyüş saat 11:20'de Güvenpark'tan başladı. Kılıçdaroğlu parka gelişinde tarihi bir konuşma yaptı. Ve yürüyüşün ilk günü, saat 16:20'de 22 kilometrelik yol katedilerek sona erdi. Sözcü TV tarihi yürüyüşten canlı yayınlarına devam edecek...

CHP’nin tarihi ‘Adalet Yürüyüşü’

(Turgut ERAT- Başak KAYA-Asuman ARANCA- Ömer ULUHAN-Zekeriya ALBAYRAK/SÖZCÜ)

DAKİKA DAKİKA TARİHİ ADALET YÜRÜYÜŞÜ

Saat 16:20 Kılıçdaroğlu öncülüğündeki Adalet Yürüyüşüne katılanlar 22 kilometrelik ilk gün yürüyüşünü bitirdi. CHP lideri, geceyi geçireceği çadırın önüne geldiğinde de şu konuşmayı yaptı:

“Yürüyüşümüz sürerken bir tahliye haberi aldık. Umarım İstanbul'a varana kadar tüm gazeteci arkadaşlarımız tahliye edilir. Biz azimle yolumuza devam edeceğiz. Umarım yorulmamışsınızdır. Yürüyüşümüz bayram havası içinde geçiyor”

Saat: 16:00  CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun geceyi ‘varış noktasında’ kurulacak çadırda geçireceği açıklandı.

Saat 15:18 Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler oturarak verdikleri kısa molanın ardından yürüyüşe devam etti.

Saat 15:12 CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu yürüyüşünün 17’nci kilometresinde mola verdi.

Kılıçdaroğlu yürüyüş sırasında böyle mola verdi.

Kılıçdaroğlu yürüyüş sırasında böyle mola verdi.

Saat:14:45 Adalet yürüyüşünün  bugünkü bölümünün bitimine birkaç kilometre kaldı. Kortej Ankara-İstanbul yolunda ilerleyişini sürdürüyor.

Saat: 14:00 Kortejin coşkulu yürüyüşü devam ediyor.

FOTO:SÖZCÜ

FOTO:SÖZCÜ/ Zekeriya ALBAYRAK

Saat: 13:30 Kortej bugünkü etabın yarısını tamamladı. Adalet yürüyüşünde ilk 10 kilometre tamamlandı.

kk-orta

FOTO:SÖZCÜ – Asuman ARANCA

Saat: 13:00 – CHP lideri Kılıçdaroğlu kortejin yaklaşık 50 metre önünde kaldı. CHP lideri grubun önünde tek başına yürüyüşünü sürdürüyor.

Saat:12:30 Kortejin başı Yenimahalle’ye geldi…

FOTO:SÖZCÜ

FOTO:SÖZCÜ Zekeriya ALBAYRAK

Saat:12:00 Kortejin uzunluğu yüzlerce metre… Henüz Güvenpark’tan bir buçuk kilometre kadar uzaklaşılabildi. Maltepe Cezaevi’ne 467 kilometre kaldı… Korteje trafikteki araçlar da kornalarını çalarak destek veriyor. Binalardaki vatandaşlar da pencerelerden el sallayarak adalet yürüyüşüne destek veriyor.

Saat: 11:40 Kılıçdaroğlu'na vatandaşın ve basın mensuplarının yoğun ilgisi nedeniyle izdiham yaşadı. Kılıçdaroğlu ve kurmayları, Ankara Kızılay AVM'de kısa bir mola vermek zorunda kaldı.

Saat: 11:20 – Kortej sloganlar eşliğinde yürüyüşe geçti. Alanda onbinlerce insan var. Yürüyüşe ÖDP ve Atatürkçü Düşünce Derneği’nin (ADD) de aralarında bulunduğu çok sayıda siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu da katılıyor.  Arapça, Almanca, İngilizce ve Fransızca ‘Adalet' pankartlarının da taşındığı yürüyüşte, ‘Ya hep beraber ya hiç birimiz', ‘Faşizme karşı omuz omuza', ‘Kurtuluş yok tek başına' sloganları atılıyor.

FOTO:İHA

FOTO:İHA

Saat:11:10 Kılıçdaroğlu'nun aracı parka giriş yaptı. CHP lideri araçtan inişinde daha önce açıkladığı üzere; eline üzerinde ‘adalet' yazan pankartı aldı.

CHP'nin tarihi 'Adalet Yürüyüşü'nden görüntüler İlginizi Çekebilir CHP'nin tarihi 'Adalet Yürüyüşü'nden görüntüler

Kılıçdaroğlu “Adaletin olmadığı ülkede yaşamak istemiyoruz. Bu yürüyüş adalet yürüyüşüdür. Adalet isteyen herkes bu yürüyüşe katılmalıdır. Adalet,adalet, adalet…. Tüm dünya duysun. Yeter artık! Dikta istemiyoruz. Darbecileri istemiyoruz. 20 Temmuz darbesini yapanları istemiyoruz. Köylüler, işçiler, memurlar için, hepimiz için adalet istiyoruz, herkes için adalet istiyoruz”dedi.

İşte Kılıçdaroğlu'nun tarihi açıklaması İlginizi Çekebilir İşte Kılıçdaroğlu'nun tarihi açıklaması

CHP yönetiminin talimatıyla alana bir tane bile parti bayrağı ya da flama sokulmadı.

FOTO:SÖZCÜ

FOTO:SÖZCÜ

CHP’nin seçim otobüsüde üzerinde sadece ‘adalet’ yazılı şekilde korteje dahil edildi. Parka CHP liderinin eşi Selvi Kılıçdaroğlu ve oğlu Kerem Kılıçdaroğlu da geldi. Selvi Kılıçdaroğlu eşinin açıklamasının ardından “Buraya kadar ben de destem için geldim” dedi.

FOTO:SÖZCÜ

FOTO:SÖZCÜ

Saat 10:55  -Güvenpark'taki tarihi yürüyüş için CHP lideri eşiyle birlikte evinden ayrıldı. Kılıçdaroğlu “İstanbul'a kadar yürüyeceğim. Bu son olmayacak. Bizim mücadelemiz adalet gelene kadar sürecek” dedi.

Saat: 10:30 -CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel izlenecek güzergâhı da açıkladı. Buna göre kortej bugün Yenibatı'daki 75. Yıl Hipodromu'na kadar yürüyecek. Bugünkü yürülüş yaklaşık 22 kilometre sürecek.
CHP'lilerin ilk gün güzergahı şöyle belirlendi: Güvenpark'tan yola çıkılacak, Atatürk Bulvarı'ndan Sıhhiye'ye, Ardından Ulus'a geçilecek. Gençlik Parkı'ndan İstanbul Yolu'na çıkılacak ve takiben Batıkent Hipodromunda ilk günkü yürüyüş sonlanacak.

guzergah-orta

Saat: 10:00 -CHP milletvekilleri saat 10:00 sıralarında Güvenpark'a geldi.

Saat 08:00 – CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun adalet yürüyüşünü başlatacağı Güvenpark'ta hareketlilik dün gece saatlerinde başladı. Park sabah saatlerinde polis tarafından önlem amaçlı kısa süreli kapatıldı. Emniyet güçleri Güvenpark içerisinde bomba köpekleri ile arama yaptı.  Vatandaşlar üst aramasından sonra Güvenpark'a alınmaya başlandı…

vekiller-geldi

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Ankara Valiliği tarafından saat 08:30'da tarihi yürüyüşle ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, CHP Genel Başkanı  Kılıçdaroğlu tarafından saat 11.00’de Güvenpark’ta toplanılarak İstanbul Maltepe’ye kadar devam edeceği açıklanan yürüyüş ile ilgili olarak bazı tedbirlerinin alınmasının uygun bulunduğu vurgulandı. Valilik, yapılacak etkinlikte kamu düzeninin, kamu güvenliğinin, trafik düzeninin ve toplantıya katılanların güvenliğinin sağlanması esas olduğuna dikkat çekerek bu amaçla, alınacak güvenlik tedbirlerine etkinliği düzenleyen ve katılanların uymasının zorunlu olduğunu vurguladı.

FOTO:DHA

FOTO:DHA

Katılımcıların, Güvenpark’taki toplanma alanına üst araması yapılarak alınacağı kaydedilerek,  “Yürüyüşün Ankara ili sınırları içerisindeki kısımlarında katılımcıların güvenliğini ve trafik düzenini sağlamak amacıyla korteje, Valiliğimize bildirilen makul sayıdaki kişi katılabilecektir. İl merkezinden sonra yürüyüşe devam edecek olanlar, güvenlik kuvvetlerince kendilerinin tanınabilmesi ve güvenliklerinin sağlanabilmesi için pazu bandı, yelek ve yaka kartı kullanacaktır.   Yürüyüş, Ankara ili sınırları içerisinde E-5 Karayolu güzergahı takip edilerek yapılacaktır.Yürüyüş güzergahında bulunan yerleşim yerlerinde miting ve benzeri etkinlikler yapılmayacaktır. Yürüyüş sırasında varsa kaldırımlar yoksa banket kullanılacaktır. Taşıtların seyrine mani olacak ve trafik güvenliğini tehlikeye düşürecek şekilde yola girilmeyecektir. Katılımcıların can güvenliğinin ve trafik düzeninin sağlanması açısından hava kararmadan önce yürüyüş günlük olarak sonlandırılacaktır” denildi.

Güvenpark'ın etrafına Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne ait kamyonlar da konuşlandırıldı.

Güvenpark'ın etrafına Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne ait kamyonlar da konuşlandırıldı.

Bazı yollar trafiğe kapatılacak

Valilik, yürüyüş nedeniyle, saat 09.30 itibariyle Kolej Kavşağı-Anadolu Meydanı (Tandoğan) arası, Atatürk Bulvarı Meşrutiyet Caddesi kesişimi-Ulus kavşağı arası, saat 11.00 itibariyle, Erbakan Meydanı-Baruthane Kavşağı arası, Ulus Meydanı-Baruthane Kavşağı arası, Demokrasi Meydanı (Tren Garı Kavşağı)-Baruthane Kavşağı arasında kalan cadde ve sokakların trafiğe kapatılacağını açıkladı.  Ayrıca, saat 08.00 itibariyle etkinlik sona erene kadar 15 Temmuz Kızılay Milli İrade Meydanındaki tüm Metro durakları kapatılacak olup seferler bir önceki ya da bir sonraki duraktan sağlanacağı bildirildi.  Vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamamaları için trafiğe kapanacak yollar ile metro ulaşım durumunu dikkate almalarının faydalı olacağının değerlendirildiğine dikkat çekildi.