IŞİD’den geri alınan Musul Başkonsolosluğu’nun son hali

Musul'un IŞİD'den temizlenmesi için başlatılan operasyon devam ederken, 5 gün önce IŞİD'den alınan Tayaran Mahallesi'ndeki Türkiye'nin Musul Başkonsolosluk yerleşkesinin görüntüleri yayımlandı. Görüntülerde, yerleşkenin yerle bir olduğu ve ayakta bir yapının bile kalmadığı görüldü.

IŞİD’den geri alınan Musul Başkonsolosluğu’nun son hali

Erbil merkezli uydudan yayın yapan K24 Televizyonu, 5 gün önce Irak Ordusu’nun Musul’un IŞİD’den temizlenmesi için başlattığı operasyonda IŞİD’den geri aldığı Türkiye’nin Musul Başkonsolosluğu’nun bulunduğu yerleşkesinin görüntüsünü yayımladı. Görüntülerde, Konsolosluk binasından geriye ayakta kalan bir yapı kalmadığı göze çarparken daha önce Kolisyon güçleri tarafından düzenlenen hava saldırısında yerleşkenin koruma duvarlarının da yerle bir edildiği görüldü.

musul-2IŞİD, 11 Haziran 2014 tarihinde özel harekat polisleri tarafından korunan Tayaran Mahallesindeki Konsolosluğa saldırmış ve Türkiye’nin Musul Başkonsolosu Öztürk Yılmaz’ın da aralarında olduğu 49 kişiyi rehin almış ve Türk bayrağını indirmişti. Musul Başkonsolosluğu yerleşkesi 4 Nisan 2016 tarihinde, IŞİD ile Mücadele Uluslararası Koalisyonu üyesi ülkelere ait savaş uçakları tarafından hedef alınmıştı. Türk Dışişleri söz konusu operasyonun tüm aşamalarında Türkiye’nin görüş ve onayının alındığını açıklamıştı. (DHA)

musul-4

“Konsolosluk binamız yerle bir edildi” İlginizi Çekebilir “Konsolosluk binamız yerle bir edildi”
musul-3

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...