Sözcü Plus Giriş

Fransa’da rehine krizi! IŞİD’li terörist süpermarket bastı

Fransa'da bir süpermarkette rehine krizi yaşanıyor. Trebes kasabasında bir süpermarketi basan silahlı teröristin içeride bulunan müşterileri rehin tuttuğu öğrenildi. Fransız medyası, silahlı saldırganın IŞİD militanı olduğunu duyururken, saldırgan 2015'te Paris saldırısını düzenleyen teröristin serbest bırakılmasını talep etti. Rehine operasyonu, olayın başlamasından birkaç saat sonra sona erdi. Fransa İçişleri Bakanlığı saldırganın öldürülerek etkisiz hale getirildiğini duyurdu. Saldırıyı IŞİD üstlendi.

13:59 -
Fransa’da rehine krizi! IŞİD’li terörist süpermarket bastı

Fransa’nın güneyinde bulunan Trebes kasabasında IŞİD militanı olduğu iddia edilen bir kişi süpermarket bastı. Elinde rehineler bulunduğu öğrenilen teröristin ele geçirilmesi için Fransız polisi tarafından operasyon düzenleniyor. Terörle mücadele ekiplerinden gelen bilgilere göre ilk belirlemelere göre süpermarkette 8 rehine vardı.

 

“DURUM ÇOK CİDDİ”

Fransa Başbakanı Édouard Philippe tarafından yapılan ilk resmi açıklamada ise “durum çok ciddi” ifadeleri kullanıldı. Philippe, olayın bir terör saldırısı olduğunu doğruladı.

trebes-reuters

Rehine krizinde 2 kişinin hayatını kaybettiği belirtilirken Fransa’nın güneyindeki Trebes kasabasının Belediye Başkanı Eric Menassi, BFM TV’ye konuştu. Mneassi, “Saldırgan markete ‘Allahü Ekber. Hepinizi öldüreceğim’ diyerek girmiş” dediğini aktardı. Philippe, rehinelerin serbest bırakıldığını açıklarken, mekanın içerisinde sadece bir polis memuru kaldığını ve süpermarkette 2 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada 1’i ağır 3 kişinin yaralandığı belirtildi.

137 KİŞİYİ ÖLDÜREN TERÖRİSTİN BIRAKILMASINI İSTEDİ

BFM TV’nin aktardığı haberde saldırgan, 2015’te Paris saldırısını düzenleyen Salih Abdeslam’ın serbest bırakılmasını istedi. 2015’te Fransa’nın başkenti Paris ve Saint Denis’te gerçekleşen terör saldırılarında 137 kişi hayatını kaybetmiş, 413 kişi yaralanmıştı.

fransa-reuters

Reuters’ın yerel polis kaynaklarına dayandırdığı haberde, saldırganın Fas asıllı olduğu ve rehine almadan önce bir kişiyi kafasından vurarak öldürdüğü belirtildi. Yerel kaynaklar, Trebes’ye yakın Carbassonne kentinde saldırganın bir kişiyi öldürdüğünü doğrularken, iki şehrin arasında 20 dakikalık mesafe olduğu belirtildi.

Fransa İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, IŞİD’li saldırganın öldürülerek etkisiz hale getirildiği ve rehine operasyonunun sona erdiği duyuruldu.

IŞİD, rehine krizinin sona ermesinin ardından Trebes’deki saldırının arkasında olduğunu duyurdu. IŞİD, internet sitesi aracılığıyla saldırıyı üstlenirken, rehine kriziyle ilgili farklı bir detaya yer verilmedi.

 

Son güncelleme: 18:22 23.03.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more