Sözcü Plus Giriş

G20 Liderler Zirvesi Arjantin’de başladı

Arjantin'in başkenti Buenos Aires'de iki gün sürecek G-20 Liderler Zirvesi başladı. Zirvenin Dönem Başkanı ve Arjantin Devlet Başkanı Mauricio Macri, zirvenin düzenlendiği Costa Salguero fuar alanında konuklarını karşıladı.

17:47 -
G20 Liderler Zirvesi Arjantin’de başladı

Karşılamanın ardından liderler, basına kapalı yapılan “Adil ve Sürdürülebilir Gelecek” temalı toplantıya katıldı. Toplantının ardından, Macri, liderleri resmi törenle karşılayacak ve ardından aile fotoğrafı çekilecek.

Rusya lideri Putin. Ruuters

Rusya lideri Putin. Ruuters

Macri’nin açılış konuşmasının ardından üç oturumda gerçekleştirilecek zirvenin ilk oturumu “İnsanları ilk sıraya koymak, Küresel Ekonomi, Çalışma Hayatının geleceği ve Kadın’ın güçlendirilmesi” temasıyla düzenlenecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan. AA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan. AA

İlk oturum sonrasında ikili görüşmelerde bulunacak liderler, ardından Arjantin’in tarihi Colon Tiyatrosu’ndaki (Teatro Colon) kültürel etkinliğe katılacak. Zirvenin ilk günü G20 Liderler Yemeği ve delegeler için verilecek kokteyl ile son bulacak.

İLGİLİ HABERTrump, G-20'de Erdoğan ile yapacağı görüşmeyi iptal ettiTrump, G-20'de Erdoğan ile yapacağı görüşmeyi iptal etti

Zirveye 19 lider, 15 bin kişi katılıyor

Zirvenin ikinci ve son günü, “Konsensus oluşturmak-Sürdürülebilir Kalkınma ve İklim Sürdürülebilirliği” temasıyla yapılacak ikinci oturumla başlayacak. Bir buçuk saat sürmesi öngörülen toplantıdan sonra zirvenin üçüncü ve son oturumu “Fırsatları Elde Etme – Altyapı, Enerji ve Sürdürülebilir Gıda Geleceği” başlığı altında liderler tarafından değerlendirilecek.

Güney Kore lideri Moon Jae-in. Reuters

Güney Kore lideri Moon Jae-in. Reuters

Zirve, G20 Liderler bildirgesinin imzalanması, Japonya Başbakanı Şinzo Abe’nin G20 2019 sunumu ve Arjantin Devlet Başkanı Macri’nin kapanış konuşmasıyla sona erecek.

ABD Başkanı Trump ve Suudi Prens Selman. Reuters

ABD Başkanı Trump ve Suudi Prens Selman. Reuters

Dünyanın dört bir yanından 3 binden fazla gazetecinin takip ettiği zirveye, 19 lider ve aralarında Avrupa Birliği’nden de delegelerin yer aldığı 15 bin kişi katılıyor.

Fransa Devlet Başkanı Macron ve ABD Başkanı Trump. Reuters

Fransa Devlet Başkanı Macron ve ABD Başkanı Trump. Reuters

G20 karşıtı birçok protestonun düzenlendiği Buenos Aires’de zirve için geniş güvenlik önlemleri alındı. Zirve süresince 20 binden fazla kolluk kuvveti görev yaparken, şehirde 6 bölge trafiğe kapatıldı. Toplu taşımayı da etkileyen güvenlik önlemleri nedeniyle ulaşımda aksamalar yaşanıyor. AA

Son güncelleme: 18:40 30.11.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more