Sözcü Plus Giriş

Putin’den INF açıklaması: ABD üretirse biz de aynısını yaparız

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD'nin INF'den çekilerek orta menzilli füzeler geliştirmeye başlaması halinde Rusya'nın da aynısını yapacağını söyledi.

Sozcu.com.tr
15:34 -
Putin’den INF açıklaması: ABD üretirse biz de aynısını yaparız

Putin, gazetecilerin ABD’nin Rusya’yı INF konusunda suçlaması ile ilgili sorularını cevapladı. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun açıklamasının geciktiğini söyleyen Putin, “İlk önce Amerikan tarafı Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’ndan çekileceğini açıkladı, ardından bunu niçin yapmaları gerektiğine dair gerekçe aramaya başladı. Temel gerekçe olarak da ‘bu anlaşmayı ihlal etmemiz' gösterildi. Ancak her zamanki gibi, bizim tarafımızdan bu anlaşmanın ihlal edildiğinde dair bir kanıt gösterilmiyor” ifadesini kullandı.

ABD kongresinin INF sonrasına uygun roketleri yapmak için gereken parayı önceden ayırdığını ifade eden Putin, şunları kaydetti:

“Karar çoktan sessizce verilmişti. Bizim bunu fark etmeyeceğimizi düşündüler. Pentagon'un bütçesiyle bu füzeler geliştiriliyor. Fakat, bu açıklamanın kamuoyuna yapılmasından sonra bunlar ortaya çıkacak. Diğer adım olarak ise birilerini suçlamak gerekiyordu. Elbette Batı için en basit ve bilinen suçlu Rusya'dır. Biz bu sözleşmenin ihlaline karşıyız. Eğer bu olursa, uygun bir şekilde buna cevap vereceğiz.”

Putin, ABD’nin INF’den çekilerek orta menzilli silahlar geliştirmesi halinde Rusya’nın da aynısını yapacağını ifade etti.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 15:38 05.12.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more