Sözcü Plus Giriş

2018 KPSS ortaöğretim tercihleri ne zaman? ÖSYM KPSS tercih kılavuzunu yayımladı mı?

Lise KPSS sonuçları açıklandı. Öğrencilerin gözü kulağı KPSS Ortaöğretim tercih kılavuzunda. KPSS tercihleri ne zaman merak edenler ÖSYM resmi sitesinde tercih kılavuzunun yayınlanmasını bekliyor.

09:20 -
2018 KPSS ortaöğretim tercihleri ne zaman? ÖSYM KPSS tercih kılavuzunu yayımladı mı?

Memur olmanın ilk şartı olan KPSS sonuçları duyuruldu. Ortaöğretim KPSS’ye katılan adaylar tercih kılavuzunu bekliyor. Tercih kılavuzunun yayınlanmasının ardından 2018 KPSS ortaöretim tercihleri başlayacak. İşte tüm merak edilenler…

YERLEŞTİRMELER NASIL YAPILIYOR?

KPSS ortaöğretim sınavı sonuçları ÖSYM tarafından açıklanmasıyla memur olma hayali kuran vatandaşlar, KPSS ortaöğretim tercihlerini beklemeye başladı.

Yerleştirme işleminde adaylar puanlarına ve tercih sıralarına bakılmak suretiyle kadro ve pozisyonlara yerleştirileceklerdir. Daha yüksek puanlı adaylar yerleştiği için birinci tercihine yerleşemeyen bir aday ikinci tercihine, ikinci tercihine yerleşemeyen aday üçüncü tercihine yerleştirilmeye çalışılacak, yerleştirme işlemi bu şekilde devam edecektir. Bir adayın son tercihine de daha yüksek puanlı adaylardan biri yerleştirildiği takdirde bu aday herhangi bir kadro veya pozisyona yerleşememiş olacak.
shutter-kyk-burs

KPSS ORTAÖĞRETİM TERCİHLERİ BAŞLADI MI?

2018 KPSS ortaöğretim tercihleri hakkında henüz net bir tarih yok. Öte yandan, KPSS ortaöğretim düzeyine sınavından puan alanları da kapsayan Kamu Personel Seçme Sınavı-2017/2 (KPSS) tercihleri geçtiğimiz yıl, 14 Kasım'dan itibaren 23 Kasım'a kadar yapılmıştı.

İLGİLİ HABERÖSYM sınav takvimi: KPSS, DGS, YKS ne zaman? ÖSYM sınav takvimi: KPSS, DGS, YKS ne zaman?

ÖSYM'DEN KADRO SINIFLANDIRMASI

Kamu kurum ve kuruluşlarının bazı kadro ve pozisyonlarına, “Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik” hükümleri uyarınca ÖSYM tarafından yerleştirme yapılmaktadır.

Yukarıda sözü edilen Yönetmeliğin 2. maddesinde, kamu görevlerine ilk defa atama yapılacak kadrolar A Grubu Kadrolar ve B Grubu Kadrolar olmak üzere ikiye ayrılmıştır.

a) A Grubu Kadrolar; Başbakanlık, Bakanlıklar, bunların müsteşarlık, başkanlık ve bağımsız genel müdürlük düzeyindeki bağlı ve ilgili kuruluşları ile bağlı ortaklıklarındaki, özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle girilen ve belirli bir yetişme programı sonrası yeterlik sınavına tabi tutulan mesleklere ilişkin kadro ve görevler ile il özel idareleri ve belediyelerin teftiş kurullarına,

b) B Grubu Kadrolar; kadroları 190 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin eki listelerde yer alan, genel ve özel bütçeli kurumlarla bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar, kanunlar ile kurulan fonlar ve kefalet sandıkları, il özel idareleri ve belediyeler, il özel idareleri ve belediyelerin kurdukları birlikler ile bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlar ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarında yukarıda (a) bendinde belirtilmiş olan meslekler dışında, ilk defa kamu hizmeti ve görevlerine atama yapılacak kadro ve görevlere atanacaklar içindir.

Son güncelleme: 10:33 15.11.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more