Sözcü Plus Giriş

Altın fiyatları bugün ne durumda? 6 Ağustos gram altın fiyatı ve çeyrek altın fiyatı ne kadar oldu?

6 Ağustos 2018 Pazartesi güncel altın fiyatları haberimizde... Altının gram fiyatı 200 lirayı aştı! Altın fiyatları bugün adeta uçuşa geçti, Bugün çeyrek altın ve gram altın fiyatı ne kadar oldu? Cumhuriyet ve küçük altın ne kadar? soruları ekonominin gündeminde. Amerika ile olan yaptırım krizi tansiyonu yükseltti ve altın fiyatları yükselmeye başladı. Bugün serbest piyasada gram altın 200,62 liradan alınırken, 200,64 liradan satılıyor. İşte 6 Ağustos Pazartesi 2018 Kapalıçarşı'da güncel altın fiyatları...

07:03 -
Altın fiyatları bugün ne durumda? 6 Ağustos gram altın fiyatı ve çeyrek altın fiyatı ne kadar oldu?

Altında hızlı yükseliş sürüyor. Bugün çeyrek altın kaç lira? ve Gram altın ne kadar oldu? soruları bugünlerde çok daha sık sorulmaya başladı. 6 Ağustos Pazartesi günü yükselişini sürdürdü. Altın fiyatları son 15 günde Amerika ile olan yaptırım konusu nedeniyle oldukça hızlı değer kazandı. Altın kaç lira? Altın 199-200 lira olarak yatırımcısının ilgisini çekmeyi başardı. İstanbul’un kalbinin attığı Kapalıçarşı’da ise Cumhuriyet,küçük ve çeyrek altın kaç lira? İşte ayrıntılar…

GRAM ALTIN NE KADAR?

200,62 liradan alınırken, 200,64 liradan satılıyor

ÇEYREK ALTIN NE KADAR?

Çeyrek altın ise 317,16 liradan alınırken 324,58 liradan satılıyor.

İLGİLİ HABERİran'da para pul oldu, halk altın arıyorİran'da para pul oldu, halk altın arıyor

YARIM ALTIN NE KADAR?

Yarım altın da 632,33’den alınırken 649,16 liradan satılıyor.

CUMHURİYET ALTINI NE KADAR?

Cumhuriyet altını ise 1300,00 liradan alınıp 1313,00 liradan alıcı buluyor.

Altın fiyatları bugün hızla yükseldi! 12 Temmuz çeyrek altın ve gram altın ne kadar oldu?

ÇEYREK ALTIN NEDİR?

Türkiye'de çeyrek altın olarak ifade edilen altın cinsi 1.75 grama denk gelmektedir ve 22 ayardır. Cumhuriyet altınının dörtte biri olan çeyrek altında 1.6065 gram 24 ayar altın bulunmaktadır ki fiyatı bunun üzerinden hesaplanır, ardından işçilik ve kâr payı ile satılır. Bu kısım satın alınan yere göre değişebilir. Meskük (kalın altın) ve ziynet olmak üzere iki çeşidi vardır.

ALTIN NEDEN DEĞERLİ?

Altının geleneksel değerinin oluşmasında, az bulunmasından veya zor elde edilmesinden ziyade tabiatta katıksız, saf halde bulunması, dövülerek biçimlendirilebilmesi, havadan ve sudan etkilenmemesi, yani paslanmaması, kararmaması ve donuklaşmaması etkilidir. Bu sayede altın tarih boyunca çok güvenilir bir değer ölçüsü olarak kabul edilmiştir. Tüm bunların dışında altını altın yapan diğer önemli özellikler olarak, sadece klorik ve nitrik asit karışımında (halk arasında altın suyu olarak bilinen) erimesi ve bunun dışında hiçbir asitten etkilenmemesi, kendi hacmindeki sudan 19 kere daha ağır olmasına rağmen çok yumuşak olduğundan kolayca işlenebilir ve inceltilebilir olması gösterilebilir.

ALTIN NERELERDEN ÇIKARILIR?

Okyanus dipleri, akarsuların kumlu yatakları ve volkanik kuvarslar içerisinde altın madenleri yeryüzüne çıkar. Buralarda yeryüzüne çıkan altınların külçe halinde oldukları bilinmektedir. Sel yatağı kumlarının içerisinde ortaya çıkan altının kumdan ayırt edilmesi son derece kolaydır. Yassı ve yuvarlak bir kap altını ayırt etmekte kullanılan bir araç ve gereçtir. Okyanus diplerinde ve nehir yataklarında altın bulmak için ise tarak makinelerinden yararlanılır. Küçük parçacıklar halinde bulunan altınlar kuvars kayalıklarında ortaya çıkarlar.

İLGİLİ HABERAltın hesapları rekora doymuyorAltın hesapları rekora doymuyor
Son güncelleme: 12:10 06.08.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more