Sözcü Plus Giriş

Emekli sicil no nedir? Emekli sicil no sorgulaması nasıl yapılır?

Emekli olmak çalışan her insanın hayalidir. Bunun için öncelikle, prim ödeme gün sayısını ve emeklilik yaşını doldurmak gerekiyor. İstenen koşulları sağladığınız zaman ise emeklilik işlemleriniz başlamaktadır. Peki, Emekli sicil no nedir? Emekli sicil no sorgulaması nasıl yapılır?

08:33 -
Emekli sicil no nedir? Emekli sicil no sorgulaması nasıl yapılır?

Emekli sicil no, Sosyal Güvenlik Kurumunun sigortalı çalışanlar için verdiği bir numara sistemidir. Bu sicil no ile tüm hizmet geçmişiniz, emeklilik süreniz, emeklilik maaşınız ve daha bir çok bilgiye bu sicil no sayesinde ulaşırsınız. Peki Emekli Sicil no sorgulaması nasıl yapılır? Merak ettiğiniz tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz…

EMEKLİ SİCİL NO NEDİR?

Emeklilik sicil no Sosyal Güvenlik Kurumunun sigortalanmış çalışanların adına verilen bir numaradır. Bu numara sayesinde SGK sigortalılarını sınıflandırır, onları tanımlar ve sigortalılara dair bilgiler bu numaraya kaydedilir ve sigortalılar dair bütün işlemler bu sicil numarası üzerinden yapılır.

EMEKLİ SİCİL NO NASIL SORGULANIR?

Emeklilik sicil no sorgulaması online olarak sadece E-Devlet üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Eskiden bunu SGK'nın kendi yürüttüğü bir sayfadan yapabiliyorduk ancak artık SGK ile ilgili bütün işlemler online olarak yalnız E-Devlet üzerinden yapılmaktadır. Bunun için de öncelikli olarak (https://www.turkiye.gov.tr/sgk-tescil-ve-hizmet-dokumu) bağlantı linkine tıklamanız gerekmektedir. Açılan sayfada öncelikle E-Devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. Daha sonrasında emeklilik tescil bilgileriniz arasında emeklilik sicil numaranızı görüntüleyebilirsiniz.

Emeklilik sicil numaranız sigorta türünüze göre isim alır. Yani 4A, 4B ve 4C olarak bütün sigortalılar devlet tarafından sınıflandırılmıştır. Siz hangi sigortalı türünü giriyorsanız açılan sayfada ilgili sekmeyi tıklamanız gerekmektedir. Örneğin, 4B Tescil Bilgileri yazan sütuna tıklarsanız 4B tescil bilgileriniz çıkacaktır. Kendinize uygun sütunu seçtiğinizde ise 4A Sicil No, 4B Sicil No veya 4C Sivil No olarak adlandırılmış kısımdaki numara sizin emeklilik sicil numaranızdır.

İLGİLİ HABER2019 emekli maaşı zamları belli oldu mu? 2019 emekli maaşı zamları belli oldu mu? İLGİLİ HABEREmekli maaş hesaplama! Emekli maaş hesaplama!
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more