Sözcü Plus Giriş

SGK eksik gün bildirimi kimler için zorunlu? İşte SSK eksik gün nedenleri…

SGK eksik gün bildirimi işçinin 30 günden az çalışması durumunda işveren tarafından SGK'ya yapılan sebep bildirimidir. İşverenin eğer iş yerinde çalışan sayısı 10 dan az ise eksik gün bildirimini yapması zorunludur. SGK eksik gün nedenleri nelerdir? SGK eksik gün bildirimi ne zaman ve nereye yapılır? Tüm detaylarıyla haberimizde...

13:10 -
SGK eksik gün bildirimi kimler için zorunlu? İşte SSK eksik gün nedenleri…

Eksik gün bildirimi, işverenin çalışanları 30 günden az çalışmaları durumunda, kişi bazında kaç gün eksik geldiklerinin, neden gelmediklerinin, günlük prime esas kazançlarının bildirildiği evraktır. Eksik gün formu ve eki ile Sosyal Güvenlik Kurumu'na bildirilmesi gerekmektedir.

Bilindiği gibi kimlerin eksik gün bildirimi yapması gerektiği ve hangi eksik gün kodları için SGK eksik gün bildirim formu verilmesi gerektiği 5 Aralık 2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair yönetmelikle yeniden belirlenmiştir. 01 Ocak 2018 tarihinden itibaren eksik gün bildirimlerinde de değişiklik olmuştu. SGK eksik gün bildirimi yapılan durumlar şöyle açıklanmıştır:

SGK EKSİK GÜN BİLDİRİMİ NEDİR? KİMLER EKSİK GÜN BİLDİRİMİ YAPMAK ZORUNDADIR?

İşverenler yanında çalıştırdıkları sigortalı kişilerin prim günü, hizmet bilgisi ve çalışma gün sayısını içeren aylık prim ve hizmet belgesini her ayın 30'una kadar Sosyal Güvenlik Kurumu'na elektronik ortamda bildirmek zorundadırlar. Mesela 2018/Mart ayında çalışan sigortalınızın aylık prim ve hizmet belgesini 23.02.2018 tarihine kadar vermeniz gerekir.

SSK EKSİK GÜN NEDENLERİ NELER?

1-İstirahat
3-Disiplin cezası
4-Gözaltına alınma
5-Tutukluluk
6-Kısmi istihdam
7-Puantaj kayıtları
8-Grev
9-Lokavt
10-Genel hayatı etkileyen olaylar
11-Doğal afet
12- Birden fazla (eksik gün sebebi birden fazla ise bu kodla bildirmeniz gerekir. Hem hastalıktan raporlu olması hem de kısmi istihdam olması gibi )
13-Diğer
15-Devamsızlık
16-Fesih tarihinde çalışmamış
17-Ev hizmetlerinde 30 günden az çalışma
18-Kısa çalışma ödeneği
19-Ücretsiz doğum izni
20-Ücretsiz yol izni
21-Diğer ücretsiz izin
22-5434 SK ek 76, gm 192

EKSİK GÜN BİLDİRİMİ NASIL VE NEREYE YAPILIR?

Eksik gün bildirimi yapmanız gerekiyorsa her ay için bildirimi eksik gün bildirimi formu ve eksik gün nedenini gösteren belge ile takip eden ayın 23'üne kadar bağlı bulunduğunuz SGK'ya;

Elden ya da posta yolu ile göndermeniz gerekmektedir.

SGK EKSİK GÜN 13 NEDİR?

SGK eksik gün nedenleri 13 yönetmelikte belirtilmeyen eksik gün nedenlerinden birisi ile 30 günden az çalışan sigortalı için SGK'ya eksik gün bildiriminde kullanılan sgk eksik gün kodlarindan birisidir. Eksik gün nedeni 13 diğer nedenler ile eksik gün bildirimi yapması gereken işverenin eğer işyerinde çalışan sayısı 10 dan az ise eksik gün bildirimini yapması zorunludur.

İLGİLİ HABERSGK tescil ve hizmet dökümü nedir? İsimden sorgulama nasıl yapılır?SGK tescil ve hizmet dökümü nedir? İsimden sorgulama nasıl yapılır? İLGİLİ HABERSGK ödediği emekli maaşını geri istedi!SGK ödediği emekli maaşını geri istedi!
Son güncelleme: 09:08 29.03.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more