Sözcü Plus Giriş

2019 Ocak’ta memur maaşlarına ne kadar zam gelecek? En düşük memur maaşı ne kadar?

Ocak 2019'da belli olacak memur maaş zammı merak ediliyor. Memurlar maaşlarına yapılacak zam oranını 3 Ocak 2019'da öğrenecek. Memur maaş zammı enflasyona göre belirlenecek. İşte ayrıntılar...

13:51 -
2019 Ocak’ta memur maaşlarına ne kadar zam gelecek? En düşük memur maaşı ne kadar?

Memurlar yılda iki kez zam alıyor. Memur maaşlarına Ocak ve Temmuz aylarında enflasyona göre zam yapılıyor. Son beş ayda enflasyon yüzde 10.64 oldu. Kasım ayında ise bu oran yüzde 12.26 idi. Son 6 ayın enflasyon verilerine göre belirlenecek memur maaş zammı 2019 ne kadar olacak?

2019 MEMUR ZAMMI YÜZDE KAÇ OLACAK?

Memurların maaşlarına yansıyacak zam son 6 ayın enflasyon verilerine göre belirlenecek. Enflasyonun Aralık ayında da düşüş göstermesi ve memurlara yaklaşık yüzde 9-10 oranında zam yapılacağı tahmin ediliyor. Memurların zam oranları kıdemlerine göre değişiklik gösteriyor. Ocak ayında kesinleşecek olan memur maaşlarına 218 TL ve 1182 TL arasında zam yapılacak.Buna göre; en düşük aktif memur maaşı 3.133TL'den 3.341 TL'ye yükselirken, mevcut görevde olan memurun zam miktarı 1.182 TL olarak gerçekleşecek.
memur-calisan-shutterstock

İSTİFA EDEN MEMUR KIDEM TAZMİNATI ALABİLİR Mİ?

Devlet memurları, kanunda belirtilen esaslara göre memurluktan çekilebilirler ve Çekilme başlıklı 94 üncü maddesinde Devlet memuru bağlı olduğu kuruma yazılı olarak müracaat etmek suretiyle memurluktan çekilme isteğinde bulunabilir. Mezuniyetsiz veya kurumlarınca kabul edilen mazereti olmaksızın görevin terk edilmesi ve bu terkin kesintisiz 10 gün devam etmesi halinde, yazılı müracaat şartı aranmaksızın, çekilme isteğinde bulunulmuş sayılır.

Çekilmek isteyen memur yerine atanan kimsenin gelmesine veya çekilme isteğinin kabulüne kadar görevine devam eder. Yerine atanan kimse bir aya kadar gelmediği veya yerine bir vekil atanmadığı takdirde, üstüne haber vererek görevini bırakabilir.
Olağanüstü mazeretle çekilenler, üstüne haber vermek şartıyla bir ay kaydına tabi değildirler. Hükümleri ile (istifa) çekilme müessesesi düzenlenmiştir.

Yukarıda yer verilen hüküm ve açıklamalar çerçevesinde; istifa eden Devlet memuruna tazminat ödenmesi mümkün bulunmamaktadır.

Ancak, 8.9.1999 öncesi memur olmuş ve 10 yıl memur olarak çalışmış bir kişi, işçi olarak çalışmaya başlar ve emeklilik için istifa ederse kıdem tazminatını alabilmektedir.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more