Sözcü Plus Giriş

SAAT KAÇ? Bugün yine gündemdeki soru ‘şu an saat kaç?’ oldu… İşte karmaşanın sebebi…

2016 yılından beri sabit saat uygulamasına geçen Türkiye sabit saat uygulamasına alışamamış gibi görünüyor. Özellikle elektronik aletler tarafından saatin otomatik olarak ileri ya da geri alınması durumlarında büyük sorunlar ortaya çıkıyor. Bu sabah saatlerini otomatik olarak ileri elektronik sistemler 'saat kaç?' sorusunun araştırılmasına neden oldu...

13:31 -
SAAT KAÇ? Bugün yine gündemdeki soru ‘şu an saat kaç?’ oldu… İşte karmaşanın sebebi…

Elektronik ortamlar şaştı, otomatik saat ayarlayan sistemler ‘saat kaç?’ sorusunun sorulmasına neden oldu. Türkiye’de şu an saatin kaç olduğunu merak ediyorsanız kol saatinize veya manuel olan duvar saatinize bakabilirsiniz. Türkiye bu yıl kış saatine geçmediği için yaz saatine dönüş de yapmadı. Vatandaşlar bu sabah elektronik cihazların saatlerinin ileri alınmasıyla şaşkınlık yaşadı.

SAATLER İLERİ ALINDI MI?

Telefondaki saat farklı, duvardaki saat farklı zamanları işaret edince vatandaşlar Google üzerinde saat kaç sorusuna cevap aramaya başladı. 

Yaz saati uygulamasında geçildiğini zannedenler ‘saat kaç' diye aramaya başladı. Ancak Türkiye zaten yaz saati uygulamasında olduğu için saatler ileri alınmadı. Yaz saati uygulaması (YSU) herhangi bir ülkede veya bölgede gün ışığından, sabahları daha az, öğleden sonra daha çok yararlanmak üzere, periyodik olarak, saatlerin belirli bir miktarda değiştirilmesidir. Ancak Türkiye bu yıl kış saatine geçmediği için yaz saatine dönüş de yapmadı.

şuan saat kaç

BİRÇOK ÜLKEDE 1916 YILINDAN BERİ UYGULANIYOR

Yıl içinde saatlerin ileri veya geri alınması ilk olarak 1908 yılında İngiltere'de görülmektedir. Ancak Avrupa'da ilk olarak 1916 başında savaş nedeniyle benimsenir. Osmanlı Devleti'nde de bu uygulama diğer Avrupa ülkeleriyle birlikte 1916 yılında başlamıştır.

YAZ SAATİ UYGULAMASI NEDİR?

Yaz saati uygulaması (YSU) herhangi bir ülkede veya bölgede gün ışığından, sabahları daha az, öğleden sonra daha çok yararlanmak üzere, periyodik olarak, saatlerin belirli bir miktarda değiştirilmesidir. Genellikle, bu uygulama kapsamında saatler ilkbahar başlangıcında bir saat ileri, sonbaharda ise bir saat geri alınır.  Çağdaş yaz saati uygulaması ilk defa 1895 yılında Yeni Zelandalı bir böcekbilimci olan George Vernon Hudson tarafından önerildi. O günden sonra birçok ülke bu uygulamayı benimseyerek kullanmaya başladı. Bununla birlikte, yaz saati uygulamaları ülkeler arasında farklılık gösterebilir.

 

Son güncelleme: 16:09 25.03.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more