Sözcü Plus Giriş

FETÖ sanığı eski belediye başkanına 6 yıl 3 ay hapis!

Kayseri'de, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında yargılanan Develi Belediye eski Başkanı Recep Özkan, 'silahlı terör örgütü üyeliği' suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Aynı davada, 4 sanığa 2 yıl 1 ay ile 7 yıl 6 ay arasında değişen hapis cezaları verildi, 2 sanık ise beraat etti.

18:43 -
FETÖ sanığı eski belediye başkanına 6 yıl 3 ay hapis!

FETÖ/PDY soruşturması kapsamında 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, tutuksuz sanıklar Develi Belediye eski Başkanı Recep Özkan ile Fatih D., Mustafa Ç., Mustafa K., Nuh K. ve Kozan K. ile avukatları hazır bulundu. Tutuksuz sanık Mikdat H. ise duruşmaya katılmadı. Haklarında yapılan suçlamaları kabul etmeyen sanıklar beraatlarini istedi.

İLGİLİ HABERFETÖ'den gözaltına alınan savcı Sarıkaya'nın gözaltı süresi uzatıldıFETÖ'den gözaltına alınan savcı Sarıkaya'nın gözaltı süresi uzatıldı

Terör örgütü üyesi olmadığını iddia eden Recep Özkan, “Ülkesi için canını seve seve verecek bir ailenin evladıyım. 15 Temmuz gecesi oğlum A.E.Ö. ile birlikte meydanlara çıktım. Örgüte ait okul, yurt yaptırmadım. Kimseyi yönlendirmedim. Örgüt tarafından düzenlenen organizasyonlara sponsor olmadım. AK Parti’den 2 dönem Belediye Başkanlığı yaptım. Yaşadıklarım siyasi kumpas ve komplodan ibarettir. Suçsuzum. Beraatimi istiyorum” dedi.

İLGİLİ HABERFETÖ'nün sözde ‘Bölge Avukatlar İmamı' yakalandıFETÖ'nün sözde ‘Bölge Avukatlar İmamı' yakalandı

Mahkeme heyeti, yapılan yargılama sonucu, tutuksuz sanıklardan Mikdat H. ve Kozan K.’ye ‘silahlı terör örgütü üyeliği’ suçundan 7’şer yıl 6’şar ay; Recep Özkan ve Nuh K.’ye de aynı suçtan 6’şar yıl 3’er ay; Fatih D.’ye ise ‘örgüte yardım etme’ suçundan 2 yıl 1 ay hapis cezası verdi. Heyet, diğer sanıklar Mustafa Ç. ve Mustafa K.’nin ise delil yetersizliğinden beraatlarine karar verdi. Mahkeme heyeti, sanıkların istinaf ve Yargıtay süreci göz önüne alınarak tutuksuzluk hallerinin devamına karar verdi.

SAVCI 5 YILDAN 15 YILA HAPSİNİ İSTEMİŞTİ

Cumhuriyet savcısı, bir önceki duruşmada açıkladığı mütalaasında, aralarında Develi Belediyesi’nin eski başkanı Recep Özkan’ın da bulunduğu tutuksuz 6 sanığın ‘silahlı terör örgütü üyeliği’ suçundan 5 yıldan 15 yıla kadar hapsini istemişti. Duruşma savcısı, tutuksuz sanık Mustafa K. hakkında ise beraat kararı verilmesini talep etmişti. DHA

Son güncelleme: 19:25 07.11.2018
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more