Sözcü Plus Giriş

Meteoroloji’den sağanak yağış uyarısı: İstanbullular önleminizi alın!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan son dakika açıklama ile İstanbul, Kırklareli ve Edirne'ye kuvvetli sağanak yağış uyarısı yapıldı. Uyarının ardından, Edirne’nin Uzunköprü ilçesinde etkili olan sağanak yağış nedeniyle cadde ve sokaklar 5 dakika içerisinde adeta göle döndü. Uzmanlar İstanbulluları, su baskınları ve sel konusunda uyardı.

null
Güncellenme: 10:48, 15/08/2018

Edirne’de ve Trakya’nın bir bölümünde etkili olan yoğun yağmur, Uzunköprü'de 5 dakikada hayatı felç etti. Uzmanlar yağışların İstanbul ve Marmara’nın doğusuna doğru ilerlediğini açıkladı ve İstanbulluları uyardı.

edirne-iha

İHA

FIRTINA SİLİVRİ’DE AĞAÇLARI SÖKTÜ

Silivri’de akşam saatlerinde sağanak yağış ve fırtına etkili oldu. Meteoroloji’nin İstanbul için yaptığı uyarının ardından akşam saatlerinde Silivri’de kısa süreli sağanak yağış ve fırtına etkili oldu. Yağış hayatı olumsuz etkilerken, fırtınadan dolayı ağaçlar devrildi. Vatandaşlar yağıştan korunmak için kapalı alanları tercih etti. Öte yandan TEM otoyolunda sürücüler yağış nedeniyle kontrollü olarak ilerledi.

silivri-dha

DHA

METEOROLOJİ’DEN AÇIKLAMA

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Analiz ve Tahmin Merkezinde yapılan son değerlendirmelere göre; bugün (18.07.2018) İstanbul’da görülecek olan sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların yerel olarak kuvvetli (10-35 kg/metrekare) olması beklendiğinden meydana gelebilecek ani sel, su baskını, yıldırım, yağış anında kuvvetli rüzgar, küçük çaplı dolu ve su hortumu oluşma riskine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekiyor.

Yapılan son değerlendirmeler ve meteoroloji radar verilerine göre; önümüzdeki 4 saat süresince (15.00-19.00 TSİ) Edirne il merkezi ile kuzey ilçeleri (Lalapaşa, Süloğlu, Havsa, Meriç ve Uzunköprü) ve Kırklareli çevrelerinde görülecek olan gök gürültülü sağanak yağışların yerel olarak kuvvetli (15-35 kg/metrekare) olması bekleniyor. Vatandaşların önlemini alması gerekiyor.

Ülkemizin kuzey kesimlerinin parçalı yer yer çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra Erzurum’un güneyi, Kars, Ardahan, Ağrı, Iğdır, Van’ın kuzeyi, Edirne ve Kırklareli ile Tekirdağ’ın iç kesimlerinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

Yayınlanma Tarihi:17:29,