Utanç rakamları… Çocuk istismarı yüzde 700 arttı!

CHP İstanbul Milletvekili Gülay Yedekci; pedofili ve enseste maruz kalan, çocuk yaşta evlendirilen ve cinsel istismara uğrayan çocukların dramını TBMM gündemine taşıdı. Cinsel istismar vakaları hakkında Meclis araştırması istedi.

Utanç rakamları… Çocuk istismarı yüzde 700 arttı!

CHP’li Gülay Yedekci'nin önergesinde, tecavüzcülerin yalnızca yüzde 5'inin ortaya çıkarılabildiği, yüzde 95'inin ise gizli kaldığı belirtildi.  Ensest ilişkilerde ise bin tecavüzcüden sadece birinin açığa çıkarılabildiği vurgulandı. Adliyelerdeki 4 tecavüz vakasından birisinin, çocuklarla ilgili olduğu hatırlatılırken, alkemizde son 10 yılda çocuk istismarı vakalarının yüzde 700 oranında arttığı belirtildi.

FOTO:İHA/Arşiv - CHP'li Yedekçi utanç rakamlarını Meclis gündemine taşıdı.

FOTO:İHA/Arşiv – CHP’li Yedekçi utanç rakamlarını Meclis gündemine taşıdı.

Gülay Yedekci, “Dünyada ‘Çocuk Bayramı’ olan tek ülkeyiz ancak ne yazık ki geldiğimiz noktada Avrupa’daki en yüksek çocuk yaşta evlendirilen kız çocukları oranına sahibiz. Toplumumuzun kanayan yarası çocuk istismarının engellenmesi için istismarcılar hiçbir durumda ceza indiriminden yararlanmamalı ve en ağır şartlarda cezalandırılmalı. İstismara uğrayan kişilere psikolojik yardım ve rehabilitasyon imkanı sağlanmalı. İlkokul ve liselerde cinsellik eğitimi dersi verilmeli. Ülkemizde güvende olmayan bir tek çocuk kalmamalı” dedi.

CHP’li vekil Meclis Araştırma önergesinde şu verilere yer verdi:

-Tecavüzcülerin yüzde 5'i ortaya çıkarken, yüzde 95'i gizli kalıyor

-Ensest ilişkilerden bin tecavüzcüden sadece biri açığa çıkıyor.

-Adliyelerdeki dört tecavüz vakasından biri çocuklarla ilgili

-İstismarların yüzde 66’sı akraba, komşu gibi tanıdık kişiler tarafından yapılıyor

-İstismarcıların yüzde 9’u çocukla aynı evde yaşıyor

-Ülkemizde 181 binin üzerinde çocuk gelin var. Dini nikahlar nedeniyle gerçek sayı bunun çok üzerinde…

-Ülkemizde son 10 yılda çocuk istismarı vakaları yüzde 700 arttı

-Çocuk istismar vakaları son 10 yılda 300 bini geçti.

Çocuk tecavüzcüsüne ‘kimyasal hadım'
Adalet Bakanı Gül, AKP Grup Toplantısı öncesi gazetecilerin sorularını cevapladı. Gül, çocuklara cinsel istismar konusundaki soruya, “Sorunun çözümüyle ilgili bir çok başlıklar var. Cumhurbaşkanımız başkanlığındaki Bakanlar Kurulu Toplantısı'nda değerlendirdik. Tüm bunlarla ilgili Başbakan Yardımcımız başkanlığında, Recep Akdağ başkanlığında komisyon kurduk. Tüm tedbirler, sorunların çözümüne yönelik yapılması gereken tüm adımları masaya yatırıp değerlendireceğiz. Ceza Kanunları'nda artırımlar yapıldı. Özgecan cinayetinden sonra, sonraki gelişmelerde yapıldı” ifadelerini kullandı. Kimyasal hadım, idam cezası gibi cezaların istendiğini soran gazeteciye Gül, “Kimyasallarla cinsel isteği azaltma, ortadan kaldırma, infaz süresince ve sonrasında Mahkeme kararıyla belki bunu birkaç gün içinde tekrardan yürürlüğe koyma hususunda bir irademiz var. Farklı bir düzenleme ile değerlendirdiğimiz konulardan biri de bu” dedi. İdam talebine ilişkin soruya ise Gül, “Parlamentomuzun vereceği bir karar. Bu konuda talep Grup Başkanlarımızın, partilerimizin yetkili organlarının vereceği bir karardır. Bunlara ilişkin değerlendirmeler yapılacaktır” şeklinde konuştu. İttifakta hem AKP hem MHP'ye oy verilmesine ilişkin soruya Gül, “Bunların hepsini yarın açıklayacağız. Siyasi partilerin sandıkta çıkan oyun hiçbirinin zayi olmayacağı, seçme hakkının hiçbir şekilde halel edilmeyeceği düzenleme yapıldı” açıklamasında bulundu

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...